11.Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı Romanya’da Yapıldı

 11.Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı Romanya’da Yapıldı

Şemsettin Küzeci

 4-11 Eylül 2004 tarihleri arasında Romanya’nın Köstence Şehrinde 11. Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı düzenlendi. Türk Ocağı ve Dünya Türk Gençleri Birliği tarafından düzenlenen kurultaya 41 üye teşkilat ve DTGB bünyesinde kurulan teşkilatlar katıldı. DTGB üyesi olan Romanya Demokrat Türk Birliği ile Romanya Müslüman Tatar Türklerinin Demokrat Birliği kurultayın ev sahipliğini yaptı. Kurultayın açılışı Dünya Türk Gençleri Birliği Başkanı Dr. Hasan Ali KARASAR’ın ardından DTGB Yürütme Kurulu Başkanı Ekrem ABDULLAYEV, DTGB Kurucu Başkanı Talgat AHMETİŞİN, DTGB Onursal Başkanı Dr. Yakup Deliomeroğlu, Eski yürütme kurulu başkanı Oruç Kavuncu, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği, İsmail Gaspıralı Teşkilatı Başkanı Erol MENADİL, Timuçin YUSUF’un konuşmalarından sonra Romanya Azınlıklar Bakanı Kristian JURA konuşmalarıyla başladı. Köstence Valisi, Köstence Belediye Başkanı, Türkiye’nin Romanya Büyükelçisi, Azerbaycan’ın Romanya Büyükelçisinin konuşmaları ile devam eden kurultayda muhteşem faaliyetler sunuldu.

Türk Ocağı adına Genel Sekreter Kerim Ünal çok anlamlı bir konuşma yaparak, Genel Başkan Nuri GÜRGÜR’ün kurultaya gönderdiği mesajını okudu. Köstence Müftüsü ve Romanya’da faaliyet gösteren Türk İşadamları Derneği Başkanı Sabit DANIŞ’IN konuşmasıyla kurultayın açılışı son buldu.

Birinci günü akşamı Türkiye’nin Köstence Başkonsolosluğu’nun kurultay katılımcıları için Palm Beach Otelde vermiş olduğu Resepsiyonda Türk dünyasının çeşitli bölgelerinden gelen delegeler birbirileriyle iyice kaynaştılar ve çok anlamlı saatler geçirdiler.

İkinci gün: Komisyonlar teşkil edildi. Kurultay programı ve gündemi belirlendi. Daha sonra “21 Yüzyılda Dinlerarası Hoşgörü ve Teröre karşı Barış Dini İslam” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansı Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kafkasya Masası Başkanı Dr. Yaşar Kalafat yönetti. “Türk insanının kimliğinin temel yapı taşının hoşgörü olduğunu dile getirdi. Türk insanının insan ilişkilerinde her zaman güzelliğin ve paylaşımın ön plana çıktığını anlatan Kalafat, ilişkilerde kin ve gareze yer verilmediğini kaydetti.”

Kazakistan Temsilcisi Dosay Kencetay’da, İslam dininin özünde hoşgörünün yattığını belirterek, dinlerin tümünün özünde insanları öldürmenin, kalbini kırmanın ve ihanet etmenin yasaklandığını ifade etti.

Saha Trükleri’nden Şaman dinine mensup Peter Kulokopssly ise, tüm halkların birbirlerine karşılıklı saygıyla yaklaşmasının önemine işaret ederek, devletlerin sertleşen politikalarının etnik ve dini çatışmalara neden olduğunu dile getirdi. Hıristiyan dinine mensup büyük devletlerin son yıllarda Müslümanlığa karşı agresif politikalar geliştirdiğini belirten Kulokopssly, “Biz Şamanlar olarak bir gözlemde bulunuyoruz. İnsanlık kritik bir dönemden geçiyor. Terörizm üzerinden birçok grup çıkar sağlamaya çalışıyor. Buna dini de alet ediyor. Her halk bunu kendi içinde sorgularsa, dünya daha temiz ve adil bir hal alır. Buna herkes katkıda bulunmalıdır” diye konuştu.

Romanya Tatar Türkleri ve Müslüman Birliği temsilcisi Erol Mennadi de, barışın önünde birçok siyasi gücün engel teşkil ettiğini belirterek, “Haçlı seferleriyle Ortadoğu’yu kana bulayan Avrupa’yı bugün nasıl bunun için suçlamıyorsak, bazı yanlış hareketlerde bulunan Müslümanlar nedeniyle de diğer Müslümanları veya Türkleri suçlamak doğru olmaz” dedi.

Hakasya Türkleri temsilcisi Şaman dini mensubu Arslan Nurbuşov da, nüfusu 600 bini bulan Hakasya’da Şaman, Hıristiyan ve Müslümanların barış içinde yaşadıklarını belirterek, “Biz Müslümanlık ile terörü bir arada düşünmüyoruz. Bunları tamamen zıt kavramlar olarak algılıyoruz” diye konuştu.

Heyetlerin tanıtım programı Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Doğu Türkistan guruplarının faaliyetleriyle kurultayın ikinci günü çalışmaları son buldu.

Üçüncü Gün: Dünya Türk Genç Yazarlar Birliğinin 3. Kongresi yapıldı. DTGB Yürütme Kurulu Başkanı Ekrem Abdullayev’ın Başkanlığında geçen kongrede Ekber Qoşalı, Şemsettin KÜZECİ, Ufuk TUZMAN, Aygün Hasaoğlu gibi isimler bir dönem daha Dünya Genç Türk Yazarlar Birliğinin Yönetimin de görev aldılar. Kongrede birliğin başkanı yardımcısı ve Uluslararası Genel Koordinatörü Şemsettin KÜZECİ ile meclis üyesi Resmiye Sabir’e birlik tarafından ödüllendirildiler.

Ardından Dünya Türk Gençleri Birliği Başkanlığı Kurultaya Türkiye’den katılan Basın mensuplarıyla bir araya gelerek bir basın toplantısı düzenlendi. (STV, TGRT, Star, Yeniçağ, Ufuk Ötesi, Akşam, Vatan, O.Tercüman, Zaman ve Anadolu Haber Ajansı)

 DTGB tarafından kurulun Siyasi, Ekonomi, Din, İletişim, Ekoloji, Kültür Sanat, Spor komisyonları toplantıları yapılarak, komisyon raporları hazırlandı.

Afganistan, Avrupa Federasyonu, Gagavuz, KKTC, Türkmeneli, Azerbaycan, Güney Azerbaycan, Ahıska, Bulgaristan heyetlerinin tanıtım faaliyetleriyle üçüncü gün faaliyetleri noktalandı.

 Dördüncü Gün: Köstence’nin Tarihi yerlerine gezi düzenlendi. Mustafa Kemal Atatürk İlahiyat ve Pedoloji Lisesi, Mecidiye Camisi ve Köstence Mezarlığı, Kırımlı Halk Şair Mehmet NİYAZİ’nin mezarı ziyaret dildi. Akşam programında ise; TATARİSTAN, KAZAK, BASKURDİSTAN, ÇUVAŞİSTAN, TELEUT, HAKASYA, SAHA, FİNOGUR, OMSK TATAR’larının tanıtım programları gerçekleşti.

Beşinci gün: 11.Türk Dünyası Gençleri Kurultayı 1.Oturumunun açılışı yapıldı. Divan teşkili sonrası Heyet Başkanları konuşmaları başladı. Konuşmalar 2.oturumda devam etti. Ardından komisyon raporları okundu ve ibraya sunularak, müracaatlar ve teklifler alındı.

Akşam programı’nda Kırım Tatarları, Romanya Tatarları, Polonya Tartarları, Romanya Türkleri ve Türkiye’nin tanıtımları yapıldı.

Altıncı Gün: 1.Oturumda DTGB’ne ait teşkilatların yapılanması ve gelecek kurultayın genişletilmesi nerede yapılacağının müzakeresi yapıldı.

2.Oturumda; gelecek Kurultay Gagavuzya’da yapılmasına karar verildi. Ardından Dünya Türk Gençleri Birliğinin Başkanı ve Yürütme Kurulu Başkanının seçimlerine geçildi. Azerbaycan’dan Elşat ABDULLAYEV Başkan adayı olarak bir konuşma yaptı. Eski Yönetimin devam olarak adaylığını açıkladı. Eski başkan Dr. Hasan Ali Karasar da bugünkü yönetimin tekrar kalmasını istedi. Gerekçe olarak; 3 yıldan beri ciddi sıkıntılar geçiren teşkilatlar bu yıl ancak kurultay yapabildik. Seneye kurultayımız yapıp yeni başkan ve yürütme kurulu seçeriz dedi. Elşat ABDULLAYEV Başkanlıktan adaylığını çekmek zorunda kaldı ve oy birliğiyle tekrar Dr. Hasan Ali Karasar DTGB Başkanı seçildi. Ekrem ABDULLAYEV ise yine Yürütme Kurulu Başkanı olarak görevine seçildi.

DÜNYA TÜRK GENÇLERİ BİRLİĞİNİN

YÖNETİM KURULU AŞAĞIDAKİ İSİMLERDEN OLUŞTU

1.Dr. Hasan Ali KARASAR,  Başkan / Türkiye

2.Şemsettin KÜZECİ, Başkan Yardımcısı / Türkmeneli

3.Ekber QOŞALI, Başkan Yardımcısı / Azerbaycan

4.Dosay KENTACAYEV, Başkan Yardımcısı / Kazakistan

YÜRÜTME KURULU BAŞKANILIĞI

  1. Ekrem ABDULLAYEV, Başkan / Azerbaycan
  2. Şemsettin KÜZECİ, Başkan Yardımcısı ve Türkiye Temsilcisi
  3. Elşat ABDULLAYEV, Başkan Yardımcısı

TÜRK DÜNYASI GENÇ İLETİŞİMCİLER BİRLİĞİ KURULDU

 Dünya Türk Gençleri Birliği bünyesinde Türk Dünyasının Genç İletişimcilerini bir araya getirip. Dünya Türk Gençleri Birliğinin çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği bendeniz; Şemsettin KÜZECİ tarafından kuruldu. Delegelerin desteği ve oybirliğiyle kurulan bu birlik gelecekte büyük işler imza atacağına inanıyoruz.

 Böylece Dünya Türk Gençleri Birliğinin bünyesindeki kuruşları sayısı üçe yükseldi Dünya Genç Türk Yazarlara Birliği, Dünya Genç Türk Aydınları Birliği ve Türk Dünyası Genç İletişimcileri Birliği

***

ÇUVAŞİSTAN SANATÇISI

İRİNA NANİNA

 “Benim yanımda ise” (Es Pulsan Çumra) kasetinin adıdır. Çuvaşistanlı ses sanatçısı İrina NANİNA. Moskova Devlet Üniversitesi mezunudur. 2 yıl İletişim okuduktan sonra 4 yıl müzik ve pedoloji ile 5 yılda Tüketim Kooperatifleri dalında eğitim gördü. Çocukluktan beri müziğe büyük ilgi ve alaka göstermiş. Ancak, 2003 yılında profesyonelliği yakalamış ve ilk kasetini çıkarabilmişti. 2004’te de ikinci kasetini piyasaya sürerek yoluna devam etmektedir.

4-11 Eylül 2004 tarihleri arasında Romanya’nın Köstence şehrinde düzenlenen Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayında kendisiyle buluştuk. Kurultaya ilk kez katılıyor. Bize yeni çıkan bir kasetini hediye etti. “BENİM YANIMDA İSE” kasetinde 14 müzik parçası vardır. Aşk ve duygusal olan şarkılarının sözleri kendisine aittir. Müzikleri de Allona Lokianova’ya tarafından bestelenmiştir.

Kurultay hakkında görüşlerini şöyle açıkladı İrina NANİNA: “Kurultay çok güzel geçiyor. Benim bazı düşüncelerim vardır gelecek kurultaylarda bunları hayata geçirmeyi çok arzu ediyorum. Türkçe bir kaset çıkarmak istiyorum. Çuvaş melodilerini Türkçeleştirmek istiyorum. Yakında bu projelerimi gerçekleştirirsem dünyanın en mutlu insanı olurum” dedi.

Kendisine teşekkür ederek yanımızda bize tercümanlık eden dostumuza da saygılarımızı sunduk.

***

ROMANYA MÜSLÜMAN TATAR TÜRKLERİNİN DEMOKRAT BİRLİĞİ

“İSMAİL GASPIRALI” GENÇLİK TEŞKİLATI

BAŞKANI EROL MENADİL

 11.Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı’nın Romanya’da düzenlenmesinde büyük rol oynayan ve kurultaya ev sahipliği yapan iki teşkilattan birisi olan Romanya Müslüman Tatar Türklerinin Demokrat Birliği” İsmail Gaspıralı” Gençlik Teşkilatı Başkanı Erol MENADİL ile kurultay çalışmalarının yoğun olmasına rağmen kendisiyle kısa bir söyleşi yaptık.

Erol MENADİL 1980, Romanya’nın Köstence şehrinde doğmuş. Köstence Denizcilik Üniversitesinden makine mühendisi olarak mezun olmuştur. Şuanda Denizcilik Hukuku üzerinde ayın üniversitede yüksel lisans yapmaktadır. Başkanlığını yaptığı “İsmail Gaspıralı” Gençlik Teşkilatını 1990 yılında Köstence’de kurdu. Kültürel ve sosyal faaliyetler ve aktiviteler düzenleyen teşkilatı birimleri her yıl Ağustos sonunda Tatar Folklor Festivalini yapmaktadırlar. Bu yıl 10’ncusunu düzenledikleri festivale katılım aşansı bulduk. Çok renkli geçen festival gerçekten de bir bayram havası içerisinde geçti.

Romanya’da yaşayan Türkler bir bakıma çok avantajlıdırlar; devletinin Ana yasasına göre Azınlıklar için bir Bakanlık ayrılmışlardır. Her konuda onlara maddi ve manevi destek ve teşvik edilmektedirler. Romanya’da 19 Azınlıklar vardır. Tatar, Rus, Ukran vs. bunlara Romanya devleti ciddi anlamda destek ve projelerine çok sıcak bakmaktadır. “İsmail Gaspırlı” Gençlik teşkilatının yayın organı olarak iki gazeteleri vardır. İlkin ÇAŞ ikincisi ise KARADENİZ.

ROMANYA DEMOKRAT TÜRK BİRLİĞİ

“ATATÜRK GENÇLİK TEŞKİLATI BAŞKANI

 NİLGÜN ASAN

Gazeteci olana Nilgün ASAN ile 2000 yılında Azerbaycan’da düzenlenen 10 Türk Dünyası Gençlik  Günleri ve Kurultayında tanışmıştık. Ancak aradan 4 yıl geçinmece  birazda zaman hışmına uğramıştı dostluk ilişkililerimiz… 1999 yılında kurulu bu genç teşkilatın başında olan Nilgün ASAN; 1977 Köstence doğumludur. Atatürk Koleji Pedoloji Bölümü mezunu.Türk dili Edebiyatı öğretmeni olarak çalışmaktadır. Ayrıca, Teşkilatın yayın organı HAKSES  ve Genç Nesil gazetesinde Redaktör olarak görev yapmaktadır.

Teşkilatın faaliyetlerinden; “ her yıl 23 Nisan Ulusal Çocuk Bayramı kutlamaları düzenli şekilde yapılır.her yıl 1 Haziran günleri Romanya’da çocuk günü programları düzenlenir.19 Mayıs Gençlik Bayramını da teşkilat olarak kutlarız..” dedi. Nilgün ASAN.

Romanya Devlet Okullarında Türk Dili ve Dini adında bir ders veriliyor oda Romanya’da yaşayan Türkler için gurur verici bir hadisedir. Ayrıca Atatürk Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okutuluyor. Bunlar Romanya’nın Türklere karşı göstermiş olduğu sempatisini göstermektir Azılıklara karşı da hassasiyetini ve saygısı ifade etmektir. Bence…

Ev sahipliği yapan bir teşkilat olarak Kurultay ile ilgili Nilgün ASAN şunları kaydetti” Kurultaya ev sahipliği yapmak bizler için gururu vericidir. Kültürümüzü, kimliğimizi dünyaya tanıtmak en anlamlı isteklerimizdir. Romanya’da sadece Çingene, Tatar Türkleri biliniyordu. Şimdi bizler varız. Atatürk’ün torunları Osmanlı Türkleri… “Ne Mutlu Türküm Diyene!” diyen insanlar vardır. Kurultay’da bu sözleri gerçekleştirdik bu da bizim için büyük bir varlıktır. Bunlardan övgüyle söz edeceğiz.

TEŞKİLATIN BAŞKAN YARDIMCISI

SEMİHA İSMAİL

Bir diğer mücadeleci gençlerden Semihe İSMAİL Romanya demokrat Türk Birliği “Atatürk Gençlik Teşkilatı” başkan yardımcısıdır. 1984 Köstence doğumludur. OVİDİOS Üniversitesi İngilizce, Fransızca Bölümü mezunudur. Romanya’da kadınları erkeklerin yanında aktif olmalarının düşüncesindedir. Bu yüzden teşkilatlarında bulunan ve aktif görev olan bir çok genç bayan ve kadınlar erkeklerle yarış içerisindedirler.

***

MÜSLÜMAN TATAR TÜRKLERİNDEN

GAZTECİ GÜLŞEN İSAMİL

1973 Köstence doğumlu olan Gazeteci Gülşen İsmail; ÇAŞ gazetesinde çalışmaktadır. Ayrıca Romanya devlet Radyosunda Dobruca’da yaşayan Tatar Türklerinin yayını programını hazırlayıp sunmaktadır. Programının içeriği haber, edebiyat, tarih, kültür sanat gelenek ve görenekle gibi konulara daha doğrusu folklor konuları ağır basar. Önemli haberler Roman caya tercüme edilir. Amacı gençlere dünyadaki haberleri kendi dillerinde sunmak kültürlerini kimliklerini yaşatmaktır. Gençleri teşvik etmek ve genç yöneticilerin var oluşları ispatlamak Gülşen’in büyük tezidir.

2000 yılında Köstence’de düzenlenen başkanlar Toplantısına katılan Gülşen Kurultay hakkında görüşlerini şöyle ifade etti. “Bu kurultayda büyük beklentilerim vardır. Ne yazık ki, bir çoğu gerçekleşmedi. Gönül isterdi ki, Romanya’daki gençler bu kurultaya daha fazla ilgi göstersin yani katılım daha da artsın. Ancak bunu göremedim. Çok üzgünüm. Tanıtım konusunda eksiklik oldu. Daha iyi organize edilebilirdi. Bu da bizlerin eksiğidir. Kurultay’da her genç kendi fikrini, düşüncesini açıkça söyleyecektir. Bunu da göremedim. Cesaretli gençlerin meydana çıkmalarının zamanıdır. Nerde o genç ki, çıksın bir büyük fikri savunsun. Bir büyük projeye imza atsın. Ben böyle gençlerin olmasını gönülden isterdim. Maalesef göremedim. İnşallah gün gelir de sözlerimi geri çekerim” dedi.

***

 7 AYDAN BERİ BARZANİ GÜÇLERİ TARAFINDAN

TUTUKLU BULUNAN MURAT ZİYA İÇİN ÇAĞRI

 Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi üyesi Murat ZİYA 7 ay önce Kerkük’e gitti. Türkiye dönüşü sırasında Habur Sınır Kapısında Barzani güçleri tarafından gerekçesiz tutuklanarak bu güne kadar nerede olduğu bilinmiyor.

 Murat Ziya; Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesinde gençlik kollarının aktif üyelerinden birisidir. 2000 yılında Türkmeneli Heyeti arasında Azerbaycan’da gerçekleşen 10.Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayına katılmıştı.

 Başta ABD, Irak Hükümeti ve Türkiye olmak üzere Dünya Kamuoyuna sesleniyoruz.

Murat ZİYA’nın bir an önce serbest bırakılması için girişimlerde bulunulsun. Suçsuz yere tutuklanan Murat ZİYA için her hür Türk Milliyetçisini bu çağrıya davet ediyorum.

***

TÜRKEMENELİ GENÇLERİ ROMANYA’DA

DÜZENLENEN 11.TÜRK DÜNYASI GENÇLİK

GÜNLERİ VE KURULTAYI’NDA

4-11 Eylül 2004 tarihleri arasında Romanya’nın Köstence Şehrinde düzenlenen 11. Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı’na Türkmeneli Gençleri de katıldı. Dünya Türk Gençleri Birliği tarafından düzenlenen kurultaya Türk Dünyasının çeşitli bölgelerinde gelen 45 teşkilat delegasyonu katıldı. Türkmeneli gençleri; Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Irak Türk Gençleri Yüksek Koordinasyon Heyeti teşkilatlarla kurultaya katıldı. 2000 yılında Azerbaycan’da gerçekleşen 10.Kurultay günlerinde iki kuruluş adına Türkmeneli Heyeti adına katılarak, bu yılda DTGB tarafından teşkilatlarımız Türkmeneli Heyeti adına kayıt altına alınmıştı.

Kurultay’da teşkil edilen 7 komisyondan 6’sına katılım sağlandı. Şemsettin KÜZECİ. Siyasi Komisyonuna, Necdet Murat Yaşar, Spor Komisyona Edip Necip Hamit, Kültür Sanat Komisyona, Diler KASAP. İletişim Komisyona, Ersen Bayatlı, Din Komisyona ve Şeyma Yasemin Hayara, Ekonomi Komisyona katıldılar.

Türkmeneli Heyeti Başkanı Şemsettin Küzeci, Heyet Başkanları konuşmalarında bir konuşma yaparak, Irak’ta Türkmenlerin son durumu, Kerkük’ün üzerinde oynanan sinsi oyunlara, Türkmen kimliğinin oldukça yok edilmesine karşı çizilen planlara değindi. 6 aydan beri KDP güçleri tarafından tutuklanan Kurultay delegesi Murat Ziya için kurultay delegelerini, kampanya başlatılmalarını istedi.

Türkmeneli tanıtım gecesinde Türkmeneli Marşı okuduğunda heyet; delegasyonlar tarafından ayakta alkışlanarak ITC Bayrakları delegeler tarafından sallanarak büyük beğeni toplandı. Ardından birkaç Türkü ve birkaç şiir okundu. Kurultay katılımcılarına dağıtılan ITC rozeti, anahtarlık, bayrak, ITC tanıtım broşürü,Türkmen dergi, gazete ve kitaplar büyük ilgi gördü.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen teşkilat delegasyonları Irak Türkmen Gençlerinin her zaman yanlarında olduklarını her platformda vurguladılar. Türkmenleri daha yakından tanıtma fırsatı bulundurarak, fikir alış verişinde bulunuldu.

Tatarların tanıtım gecesinde Telafar olaylarının mikrofondan haberi okundu. ABD saldırısı kurultay delegeleri tarafından şiddetle kınandı ve Telafer Şehitlerimiz için fatiha okundu.

Türkmeneli Heyeti adına Dünya Türk gençleri Birliği Başkanı Dr. Hasan Ali KARASAR ve Yürütme Kurulu Başkanı Ekrem Abdullayev’e birer ITC Bayrağı ve Takdir plaketi verildi.

Köstence- Romanya 2004