Irak Basın Bayramı Ankara’da Kutlandı

Her yıl 15 Haziran tarihinde kutlanan Irak Basın Bayramı, bu yıl 11 Haziran 2009 tarihinde erken olarak Ankara’da kutlandı. T.C. Başbakanlık Basın –Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Irak’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde “Osmanlıdan Günümüze Irak Basını” konulu bir resim sergisi düzenlendi.

Sergiyle birlikte Kerküklü Gazeteci Araştırmacı Yazar Şemsettin Küzeci’nin yıllardır üzerinde çalıştığı, G.Ü. İletişim Fakültesi, Radyo TV ve Sinema Bölümünde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanıp kabul edilen, G.Ü. İletişim Fakültesi Dekanlığı ile Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa kitaplaştırılan “Irak Basın Tarihi” adlı kitabın da tanıtımı yapıldı.

Açılış konuşmasını Sergiyi hazırlayan ve “Irak Basın Tarihi” kitabın yazarı Şemsettin Küzeci yaptı. Küzeci; konuşmasında Irak Basın Tarihinden özet olarak bahsetti. Irak’ta Basınının başlangıcı Osmanlı döneminde başladığını vurguladı. 15 Haziran 1869 yılında Bağdat Valisi Mithatpaşa tarafından çıkarıldığını daha sonra Musul ve Basra vilayetlerinde vilayetlerin adını taşıyan birer gazetenin yayınlandığını dile getirdi. Serginin düzenlenmesinde katkıda bulunan Irak Büyükelçiliği ve Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve G.Ü. İletişim Fakültesi Dekanlığına ve devlet kurumlarına teşekkür etti.

Osmanlıdan Günümüze Irak Basını

140 yıllık Irak Basın tarihini yansıtan bir resim sergisi “Osmanlıdan Günümüze Irak Basını” adı altında düzenlendi. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek, Irak’ın Ankara Büyükelçisi Abdülemir Kâmil Abu Tabih, Irak Cumhurbaşkanlığı Divanı Müsteşarı Dr. Muzaffer Arslan, ITC Türkiye Temsilcisi Sadun Köprülü, Türkmeneli Vakfı Başkanı Fatih Türkcan, G. Ü. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naci Bostancı ve Irak Büyükelçiliğinde Basın Ateşesi Abdülailah Tütüncü tarafından sergi açıldı. Sergide yer aldığı 200 resim, Irak’ın dört etnik grubu (Arap, Kürt, Türkmen ve Süryani) lerin yayınlarını kapsadı.

Irak Basın Tarihi kitaplaştırıldı

140 yıllık Irak Basın Tarihi iraplaştırılarak, Türk kamuoyun sunuldu. Serginin ve Kitap tanıtımında konuşan Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek, G.Ü. e. Dekanı Prof. Dr. Korkmaz Alemdar Irak Cumhurbaşkanlığı Divanı Müsteşarı Dr. Muzaffer Arslan ve Irak’ın Ankara Büyükelçisi Abdülemir Kâmil Abu Tabik “resim sergisi ve Irak Basın tarihi kitabın basılması Türkiye’nin Irak’a karşı iyi niyet politikasını bir göstergesi “dediler. Sergiyi hazırlayan ve kitabın yazarı Şemsettin Küzeci’ye teşekkür ettiler.

11 Haziran 2009

TRT Haber, Aybeniz Küzeci