Elçibey Anısına

Elçibey Anısına

Dr. Şemsettin Küzeci

Elçibey, Türk dünyası liderleri arasında Türklük davasına gönül vermiş Azerbaycan’ın inkişafı için mücadeleci bir lider idi. Atatürk’ten sonra KKTC’de Fazıl Küçük, Rauf Denktaş, Kırım’da Mustafa Cemil Kırımoğlu, Türkiye’de Alpaslan Türkeş, Batı Trakya’da Sadık Ahmet, Doğu Türkistan’da İsa Yusuf Alptekin, Kerkük’te Abdullah Abdurrahman, Necdet Koçak gibi milli şuuru prensip alan Elçibey, hayatını milletinin bakası için adamış ve mücadele yolundan hiç dönmemiştir. Milli kurtuluş mücadelesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecini detaylı şekilde incelemiş ve bu onun Atatürk’e duyduğu hayranlığı daha da artırmıştır.

Elçibey’den sonra Azerbaycan’ın başına gelen Haydar Aliyev ve daha sonra oğlu İlham Aliyev tüm mahfillerde Azerbaycan Bayrağını dalgalandırılmaya çalışıp, muasır dünya seviyesine ulaştırmasına çalışmışlar. Bu gün Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin temelini Elçibey atmıştır. Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğu zaman, bazıları onun bu Cumhuriyeti ayakta tutamayacağını düşündü. Fakat Atatürk bütün dünyaya gösterdi ki Türk Milleti Cumhuriyet rejimi de kurabilir ve bu rejimde yaşayabilir. İşte Elçibey bu düşüncelerle yola çıkarak Azerbaycan’ı Türkiye gibi büyük bir devlet olmaya gayret göstermiştir. Bugün “Bir Millet İki Devlet” sloganı Türkiye ile Azerbaycan arasında Turan’ın geleceğinin ilk adımlarının sinyalini vermektedir. Bugün iki devlet, yedi devlet, yarın öbür gün 27 devlet elbette olacaktır.

Elçibey’in vefatının 20. Yıldönümü anısına başta tüm Azerbaycan halkını, Türk dünyasını, Turan ellerini Kerkük-Türkmeneli Türkleri adından selamlar Turana doğru yolumuz açık olsun. Bir olalım, İri olalım ve diri olalım…