Hollanda İzlenimlerim

HOLLANDA İZLENİMLERİM

05 -21  Ocak 2018

Dr. Şemsettin Küzeci

Başta Hollanda olmak üzere 2013 yılında Avrupa ziyaretim kapsamında Almanya, Hollanda, Danimarka ve İsveç’i ziyaret etmiştim. O sıralarda Hollanda’nın Başkenti Amsterdam’da bulunana Hollanda Türk Federasyonu büyük bir zevkle ziyaret edip yöneticileriyle görüştük. Türkmen kardeşlerimle birlikte gittiğimiz Federasyon Başkanı Sayın Murat Gedik Irak/Türkmeneli Türkiliğine ne kadar değer verdiğini, her platformda Türkmen meselelerini önemsediğini gördük. Hollanda Türk Federasyon ile ilişkilerimiz ortak çalışmalarımız devam etti. 2014 yılında Eskişehir’de ve 2015 yılında Tataristan’ın Başkenti Kazan’da düzenlediğimiz Türk Dünyası 1. ve 2. Gazeteciler Şurasında federasyon Başkan Araştırmacı Yazar Murat Gedik buluşmuştuk. Hollanda’da Türk Basını hakkında Şurayı bilgilendiren Gedik, Türk dünyası ve Türkmenlerle ilgili projelerini de hiçbir zaman ihmal etmemişti. 2016 yılında Federasyonun Romanya Kültür gezisine davet edildiğimde yaklaşık 4 gün boyu Romanya’da Türk izlerini teşkilat başkanları ile birlikte gördük. Dünya’da Türklerin büyük bir coğrafyaya yayıldığını bir kez daha gördük ve anladık… 2017 yılında Ankara’da düzenlenen Kitap Fuarında yine bizleri yalnız bırakmayan Federasyon Başkanı Murat Gedik Fuara katılıp bizleri onurlandırmıştır.

Ankara- Duesseldorf Yolculuğu

Ankara’dan Hollanda’ya uçmak direk olarak olmadığı için Almanya’nın Duesseldorf şehrine uçak zorunda kaldık. Uçak sabaha yakın erken bir saatte olduğun için hem de Türkiye saatiyle Hollanda arasında 2 saat farkının olması bir az düzenimizi etkiledi. 3 Saat yolculuk ve 2 saat farkı ile Ankara’dan Duesseldorf Havaalanına Avrupa saatiyle 6’da vardım. Saat 7’i civarında Havaalanında beni bekleyen Hollanda Türk Federasyonu Nijmegen teşkilatından iki genç karşıladı. Hollanda’ya doğru yola çıktık. Saat 8 ‘de Hollanda’nın Nijmegen Şehrine vardık. Otele yerleşip Kahvaltı yaptıktan sonra 2-3 saat civarında dinleme fırsatı bulduk. Öğleye doğru Hollanda Türk federasyonu Başkanı Murat Gedik bizleri kaldığımız Otelde ziyaret etti. Nijmegen şehrinde kısa bir tur attıktan sonra Federasyonun Nijmegen teşkilatını ziyaret ettik. Teşkilat binasını Murat Başkan ile birlikte dolaştık.  Bu şehirde yaşayan Türkler ne güzel teşkilatlanmadakiMescit, kütüphane, kantin ve sıcak lahmacun çıkaran, harıl harıl çalışan genceler göğsümü kabarttı diye bilirim. Teşkilatın Cami’sinde Cuma Namazımızı kıldıktan sonra birer lahmacun atıştırarak Dordrecht Kitap Fuarı’na doru Nijmegen ’den Murat Başkanla birlikte yola çıktık. Bir saat sonra Dordrecht’e vardık.

Hollanda- Dordrecht Kitap Fuarı

Fuar alında bizleri olarak Hollanda Türk Federasyon Dordrecht Ayasofya Cami Teşkilat Başkanı Sayın Şükrü Durkut ve yöneticiler ile birlikte dostları: Hamza Şahin, Vedat Özdal, Züleyha Kara, Filiz Durkut, Zeynep Durkut ve diğerleri. Teşkilatın Kültür işlerinden sorumlu ve Kitap Fuarı koordinatörü Kemal Tunç bizleri güler yüzleri ile karşıladılar. Bize ayırdıkları Standa kitaplarımız Federasyon görevlisi Behçet Öncel yerleştirdi. Orada bizlerin mutluluğuna mutluluk katan önemli bir ayrıntı oldu. Oda Türk Cumhuriyetlerin ve Türk akraba topluluklarının Bayraklarının dalgalanması ve Fuar alanında görünmesi bizleri gayet mutlu kılmıştır. 4-7 Ocak 2018 tarihlerinde ilk kez olarak bir Türk Kitap Fuarı düzenleniyordu. Hollanda’da ilk kez yapılan bu Fuar 4 gün boyunca sürdü. Fuar ziyaretçileri etkinliklere ilgi göstererek ailece katılım sağladılar. Ayrıca fuarda ziyaretçiler; kitap tanıtımı, imza günü ve yazarlarla sohbet imkânı buldu. Fuar kapsamında Hacivat ve Karagöz oyunları takdim edildi. Fuara Araştırmacı Yazar Bayram Altıntaş, Recep Durkut ve Durmuş Doğan okurlarıyla sohbet etme imkânı buldular. Sunmuş oldukları konferanslarla okur kitleleriyle daha yakından kaynaşma fırsatı buldular. Fuar boyunca yayınlarımla birlikte okurlarımla bir araya gelmek, yıllar öncesi beraber olduğum Türk/Türkmen kardeşlerimle tekrar buluşmak bana gerçekten de büyük bir mutluluk kaynağını Türk Federasyonu sağladı.

Dordrecht Turu ve Mevlana Camii Ziyareti

İki gün Nijmegen şehrinde Bastion otelinde kaldıktan sonra Dordrecht’e gelip Fuara daha yakın bir bölgede kalmak istedik. Bu sefer Dordrecht’te Postillion Otele yerleştik. Burada da 2 gece kaldıktan sonra Rotterdam’a hareket ettik. Bu arada Dordrecht şehrine değerli Kardeşlerim Hamza Şahin ve Vedat Özdal ile birlikte geldik. Fuar alanında kısa bir mola verdikten sonra Hamza Şahin Kardeşim bizi şehir turuna çıkarttı. Önce çarşıya gittik. Oradan da Diyanetin Dordrecht’teki Mevlana Camii’ne gittik. Öğle namazını cemaatle kıldıktan sonra Cami İmamı Osman Bey bize kısa bir sohbet fırsatı verildi. Kerkük’teki son gelişmeleri anlatıp cemaati bilgilendirdik. Cami’de tanıştığımız İlhan Yaman ve Murat kardeşlerimle Şehrin kanallarını gezdik ve güzel fotoğraflar çektik. İlhan bey bize çok güzel bir balık yedirdi. Tadı hala damağımdan kalmıştır. Böylece Dordrecht’in önemli yerlerini merkez ve alışveriş yerlerini gedikten sonra tekrara fuar alanına dönüp Fuar’a devam ettik.

K.Irak Referandumu, Kerkük ve Türkmenler

Fuar sırasında okurlarımla sohbet dışında her gün akşam Irak Türklüğü ile ilgili bir konferans programına tabi tutulduk. Irak’ta gelişen olaylarla ilgili konuları hakkında okurlara ve Fuar katılımcılarına sıcak sıcağını bilgiler aktarıldı. Irak Türkmen tarihi, medeniyeti, sanatçı, edebiyatı, horyatı ve müziğiyle ilgili her türlü bilgiler içeren konferans ve sunumlar takdim edildi. Kerkük ve Türkmenler konusu Fuara damgasını vurdu diye biliriz. Ayrıca konferans esnasında Kerkük türküleri ve Türkmen şiirlerinden örnekler sunuldu. Bu konuda değerli dostum sanatçı Sudat Gazi Kerküklü yıllar önce Musul ve Kerkük’te öğrenciliğimiz döneminde bir arada okuduğumuz şiir ve türküleri 30 yıl sonra Hollanda’da tekrarlandı. Sunum konseptimiz çok dikkat çekti. Öte yandan Sudat Kardeşimle birlikte tanıştığımız Diyanet İşlerinin Müftüsü Yakup Hoca ve beraberindekiler ile birlikte Türk/Türkmen ilahileri de icar edildiğinde büyük ilgi gördü ve Hollanda’nın muhtelif şehirlerinden Fuara katılan birbirinden değerli Federasyonun Teşkilat başkan ve üyeleri kendi teşkilatlarında aynı konferansların sunulmasını istediler. Bu da bize çok moral verdi. Kitap Fuarı’nın son gününde Hollanda Türk Federasyon’a bağlı Arnhem ve Harderwijk teşkilatları gençlerinin hazırlamış oldukları “Sarıkamış Şehitlerini” Anma Programı katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. Fuarın kapanış konuşmasını Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik yaptı. Gedik konuşmasında Fuarın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere ve katılımcı yazarlara teşekkür etti. Hollanda Türk Federasyonu Dordrecht Ayasofya Cami Teşkilatı Fuara katılan yazarlara teşekkür plaketi takdim edildi.

Kerkük Kültür Derneğinin Hizmet Ödülleri

Irak Türkmen davasına vermiş oldukları desteklerinden dolayı Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik olmak üzere başta Dordrecht Ayasofya Cami Teşkilat Başkanı Şükrü Durkut, Kültür sorumlusu Kemal Tunç, yönetim kurulu üyeleri Züleyha Kara, Tamer Söğüt ve emeği geçenlere Kerkük Kültür Derneği “Hizmet Ödülü” Belgeleri Bendeniz Şemsettin Küzeci tarafından takdim edildi. Öte yandan da Kerküklü Sanatçı Sudat Gazi Kerküklü ’ye Kitap Fuarında Kerkük müziği ve edebiyatıyla ilgili kitapların yanında Hizmet Ödülü takdim edildi. Fuar yetkilileri ile katılımcı yazarlar toplu bir fotoğrafla Fuarı sonlandırdılar.

Almere Ziyareti

Kerkük’ün Milli Sanatçısı Amcazadem Abdülvahit Küzeci’nin kızı ve eşleri M. Nail Hasip’i, oğlu Necip’i Almere’de ziyaret etmek ve ilk defa Amcakızıyla, oğluyla tanışmak ve onun kızıyla da bir yıl önce İstanbul’da bir Kurultayda tanışmak dünyanın hem kötü hem de güzel duygularından biridir bence… Hasret anları geçirdikten sonra Almere şehrinde akşam yemeğine çıktık. Güzel bir aile ortamında evin küçük Kızı Özlem, Anne ve Babasından gizlice hesabı ödemez mi? İşte aile ortamı ve sevgi, saygı dolu yaşam ortamı… Gecenin geç saatlerine kadar Türkmen meseleleri ile ilgili konuşmalar devam etti… Ayrılış zamanı geldiyse çare yoktur. Abbas Yolcu denilir. Neşet Kardeşim kapıya dayandı Amsterdam’a doğru yola çıktık..

Hollanda Türkmen Dernek ve Vakıflar ile Toplantı

Hollanda’nın Dordrecht Kitap Fuarı sonrası Hollanda’da yaşayan Türkmen dernek ve vakıf başkanları ile bir toplantı yaptık. Toplantı Merkezi Amsterdam’da bulunan Hollanda Türk Federasyonunun Mescit Aksa Teşkilatı salonunda Hollanda Türkmen Dernek ve Vakıf Başkanlarının katılımıyla 10 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşti. Toplantı Türkmenler arasında birlik ve beraberlik amacıyla, Kerkük Kültür Derneği birlikte Hollanda Türk Federasyonu katkı ve destekleriyle “Irak Türkmenleri Buluşması”  adı altında 20 Ocak 2018 tarihinde Amsterdam Hollanda Türkmen kuruluşlarıyla birlikte bir buluşmanın yapılması tüm kuruluş başkanlarıyla kararlaştırıldı. Kerkük Kültür Derneği ve aşağıdaki Türkmen kuruluşları:

Irak Türkmen Kültürü Araştırma Vakfı Başkanı Mehmet Nail Hasip

Hollanda Irak Türkmenleri Dayanışma Başkanı Sabah Merdan ve Dr. Cengiz Sabır

Irak Türkmen Sosyal ve Sağlık Koruma Derneği Başkanı Abdülkerim Abdullah

Gök Hilal- Irak Türkleri Derneğinden Timur Hüseyin

Irak Türkmen Kültür Cemiyeti Başkanı Cüneyt Avcı

Hollanda Irak Türkmen Diasporası Derneği Başkanı Neşet Ahmet

Baba Gurgur. Iraqı Turkmen Youth. Türkmen Gençlik Derneği Başkanı Özlem Hasip

Taniş Türkmen Derneği. Ömer Terzi

Ayrıca toplantıya Hollanda Türk Federasyonu Mesciti Aksa Teşkilatı yönetim kurulu üyesi Ahmet Türkmen ve eski Tanış Derneği Başkanı Yalçın Mutapçı da katıldı.

Yurdum Hattat Dostumun Ziyareti

2013 yılında İlk kes Amsterdam’a geldiğimde Ünlü Kerküklü Şair Mehmet İzzet Hattat’ın oğlu Yurdum Hattat’ı yine kendi işyerinde ziyaret etmiştim. O zamanlar ben Amsterdam’ın güzel mekânlarını gezdirmişti. O lezzetli yemeklerinden bize ikram edip eski günlere gitmiştik. Bu sefer de Yurdum kardeşimi ziyaret etmek benim için çok önemli idi. Çünkü Babasının Kitabına hazırlayıp basıldıktan sonra kendisine takdim edememiştim. Kitabı takdim etme fırsatının yanında o mutluluğunu da kendi gözlerimle görmek istiyordum. Ve gördüm ki, Yurdum Babasıyla ve kitabıyla başka bir duygu yaşamaktaydı. Teşekkürü beni ne kadar mutlu etse de ancak onun mutluluğu beni daha derinden etkiledi. Hele hele kitabın basılmasını canla gönülle isteyen ailesi özellikle de Ablası “Yüksel Hanım” Türkmen davasına ve babasının ilkelerine sahip çıkmak Türk/Türkmen Asena’larının en önemli özelliğidir. Güzel ve mutlu saatler yaşadığımız o gece yine felekten çaldığımız ve hesabını tutmadığımız bir geceydi…!

Hollanda Türk Dayanışma Derneğinde Konferans

Hollanda Türk Federasyonuna bağlı Vlaardingen Türk Dayanışma Derneği’nde 12 Ocak 2018 tarihinde “Türkmeneli ve Irak Türklüğü” konulu bir konferans verdik. Dernek Başkanı Yusuf Tuna kardeşimiz mütevazı imkânlarıyla tertiplediği konferansa 100’den fazla kişinin katıldığı bizleri mutlu etmiştir. Bizimle birlikte Fedakâr sanatçımız Sudat Gazi Kerküklü de ve dostları Yakup Hoca güzel İlahiler ve Kerkük Türküleri seslendirildi. Vlaardingen’da yaşayan Türk kardeşlerimiz Kerkük ile ilgili konuları çok merak etmişlerdir. Yaklaşık 2 saat süren Konferansa Kerkük ve Türkmenler için çok verimli olduğunu düşünüyoruz.

Rotterdam’da Konferans

Hollanda’nın Rotterdam şehrine bağlı Versaar İlçesinde bulunan Seyit Ahmet Arvasi Camiinde kahvaltıya toplanana Türk vatandaşları bizleri muhabbetle karşıladılar. Kahvaltı sonrası bizi davet eden değerli İmam ve dostumuz Ensar Hoca bize söz verdi. Irak’taki gelişmeleri ve Kerkük ile Türkmenlerin son durumluları ile ilgili bilgiler aktardık. Mini bir konferans mahiyetinde olan konuşma sonrası özel sohbet bölümü başladı. Bu ilçede yaşayan Türk kardeşlerimiz Kerkük’e nasıl yardım edeceklerini sordular. Özellikle de Eğitim konusunda ciddi bir şekilde imkânlarının bulunduğunu dile getirdiler.

Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Ziyareti

Hollanda’da ziyaretimde bir dakika olsun bile beni yanız bırakmayan ve misafir perdeliğiyle de ailece yanımda olan, ziyaret programımı düzenleyen üniversiteden dostum ve dava arkadaşım Hollanda Irak Türkmen Diaspora Derneği Başkanı Neşet Ahmet Hollanda’da yaklaşık birçok şehri beraber gezerek 30 yıl önceki dostlarımızı ziyaret ettik. Ama önce benim için çok önemli olan Türkiye’den sonra benim için vatan olarak sayılan can Azerbaycan’ın adı geldiğinde damardaki kanım bile anormal bir şekilde heyecanlanır. Hollanda’nın Den Haag(Lahey)  şehrinde merkezi bulunan Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği’ni ziyaret ettik. Azerbaycan Dernek başkanı saygıdeğer İlhan Aşkın, yönetim kurulu üyesi Altan Gülali ve Kerküklü dostumuz Ethem Türkmen bizleri karşıladılar. Ortak kültürümüzden ve Bayatı ile Horyat’tan, bahsettikten sonra Kerkük Kültür Derneği adına Azerbaycan derneğine Sarmaşık Duygular, Kerkük Şairleri ve Ortadoğu’da Türk Katliamları kitaplarımızı, Türkmen Milli Bayrağı ve Irak Türkmenleri ile ilgili yaklaşık 30 eser yazan ve yayınlayan Azerbaycanlı Profesör Gazanfer Paşayev hakkındaki kitabımızı takdim ettik. Kendisi de bize Derneğin kitabı ile Azerbaycan Bayrağını takdim etti. Onurla ve şerefle barağı teslim aldıktan sonra kimseye belli etmeden gözyaşlarıma hâkim olmakta çok hem de çok çok zorlaştığımı, diyebilirim. İşte bendeki Azerbaycan sevgisi sonsuza dek devam edecektir…

Hollanda Beverwijk Türk İslam Merkezinde Türkmeneli Anlatıldı

Hollanda Türk Federasyonuna bağlı Beverwijk Türk İslam Merkezinde Türkmeneli Anlatıldı. 19 Ocak 2018 tarihinde Amsterdam’a 30 km. Uzaklıkta olan Beverwijk şehrinde bulunan Türk İslam Merkezi Başkanı Alperen Doruk, bizleri Amsterdam’da dostumuz Yalçın Mutapçı ile birlikte Deniz kenarında Meram Restoranda akşam yemeğini yedikten sonra birlikte Beverwijk şehrine gittik.  Yine “Türkmeneli ve Irak Türklüğü” adı altında konferans dizisi olarak devam edildi. Konferans için bizleri bekleyen Türk/ Türkmen dostlarımız bize destek vererek bizleri yanız bırakmadılar. Yaklaşık 2 saat süren konferansımıza Amsterdam’dan da gelen Türkmen dostlarımız Halil Otrakçı, Sudat Muhtaroğlu, Neşet Ahmet, Yalçın Mutapçı ve yorulmak bilmeyen Ahmet Türkmen kardeşlerim benimle birlikte Türkmenleri, Türk kardeşlerimize anlatmaya çalıştık. Konferans sonrası elimizdeki kitaplarımızı katılımcılara takdim ettik. Beverwijk Türk İslam Merkezi Bakanına da Kitaplarımızla birlikte Türkmeneli Bayrağını takdim ettik. Türkmen kardeşlerimle birlikte Beverwijk’ten Amsterdam’a yola çıkarak “Irak Türkmenleri Buluşması” programının hazırlıkları için Türk Federasyonu salonuna geçtik.  Gece saat 02.30 ‘a kadar devam eden çalışmalar sonrası, saat 03.00 değerli dostumuz Kerkük’ün Milli Şairi rahmet Mehmet İzzet Hattat’ın oğlu Yurdum Hattat’ın Amsterdam’ Merkezinde bulunan “Mesut2” Restoranda giderek bizler sıcak çorba ikram etti. Güzel sohbetler ederek Sabah 04.30’da otele dönüş yapabildik.

Irak Türkmenleri Buluşması

Hollanda’da Faaliyet gösteren 8 Türkmen kuruluşu Kerkük Kültür Derneği ile Hollanda Türk Federasyonun desteği ve katkılarıyla 20 Ocak 2018 tarihinde “Irak Türkmen Buluşması” etkinliği gerçekleşti. Buluşmaya Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik, Ankara’dan Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci, Hollanda Nogay Türkleri Vakfı Başkanı Orhan Demirci, Hollanda Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Paşalı ve Leiden ve Çevresi Girişimciler Derneği (TOVER) Başkanı Durmuş Doğan da katıldılar. Ayrıca Hollanda Türk Federasyonu yönetim kurulu üyeleri ile Teşkilat Başkanları katıldı. Türkmen Kuruluşlarının başkan, yetkilileri ve Türkmen aileleri katıldı. Buluşmanın Sunuculuğunu Türkmen Milli kıyafetiyle  Fatma Otrakçı yaptı. Takdim sonrası Cengiz Sabır tarafından Kuran Kerimden ayetler ve aziz Şehitlerimiz için Fatiha suresi ardından da Türkmeneli Marşı okundu. Hollanda’da yaşayan Türkmenler adına Hac Zeki Hamid bir konuşma yaparak; birlik ve beraberlik konusuna değindi. Türkmen milli mücadelesinin önemini anlattı. Daha sonra Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik bir konuşma yaparak; “Türkmen davası bizim için çok önemlidir. Federasyonumuzun Hollanda’da bulunan 25 teşkilatı Türkmenler için arkasına kadar açıktır”. Dedi.

Bir araya gelmiş olan Türkmen kuruluşların bundan sonra da bu birlikteliklerini devam ettirecekleri umudunu taşıdığını bildirdi. Zor bir süreçten geçen Türkmeneli konusunu da dile getiren Gedik, Türk Federasyon’un her zaman Irak Türklüğünün arkasında olduğunu ve elinden gelen katkıyı vermeye devam edeceğini söyledi. Türkiye’den programa katılan Kerkük Kültür Vakfı Başkanı, şair ve gazeteci Dr. Şemsettin Küzeci yapmış olduğu sunumla Irak Türklüğünün tarihini ve bugününü katılımcılara aktardı. Küzeci aynı zamanda Irak Türkleri arasına sokulmak istenen fitne ve fesatlara dikkat edilmesini söyledi; özellikle mezhepsel ayrılıklara çok dikkatli olunmasını ve bu oyuna gelinmemesine vurgu yaptı.

Türkmen Kuruluşlarına ve Şahsiyetlerine Hizmet Belgesi

Buluşma sırasında Hollanda Türkmen kuruluşlarına,  Türkmen İşadamları (Yurdum Hattat, Zeki Hamdi ve Zekeriya Emin’e) ve Türkmen davasına hizmeti geçen Halil Otrakçı, Yalçın Muatpçı ve Ahmet Türkmen’e Hizmet Belgeleri ve Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci tarafından takdim edildi.

Irak’taki Son Durum Kerkük ve Türkmenler Konferansı

Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci K. Irak’ta yapılan Bağımsızlık Referandumu Kerkük ve Türkmenler konulu bir konferans verdi. Son gelişmeleri anlattıktan sonra Referandum öncesi ve sonrası bazı görüntüler sundu. Önümüzdeki aylarda yapılması ön görülen Irak Genel Seçimlerine de değindi.

Hollanda Türk Federasyonu Ödülü

Türk Dünyası ve Hollanda Türk Federasyonu ortak çalışmalarından dolayı “Türk Dünyası Hizmet Ödülü Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci ’ye Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik tarafından takdim edildi.

Hollanda Türkmen Kuruluşları Ödülü

Hollanda Türkmen Kuruluşları ve başkanlarının imzasını taşıyan iki adet Hizmet Belgesi de Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik ve Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci’ye Halil Otrakçı tarafından takdim edildi.

Türkmen Şiiri Dinletisi

Irak Türkmenleri Buluşmasında genç şair Eşref İlham Molla Abbud, Sudat Gazi Kerküklü ve Şemsettin Küzeci birbirinden güzel şiir ve horyatlar okudular. Geceye katılanların sevgisini kazanarak buluşmaya renk kattılar.

Sudat Gazi Kerküklü ve Türkmen Konseri

Etkinlik kapsamında Orguyla birlikte Hollanda’nın çeşitli mekânlarında sunmuş olduğu İlahiler ve Türkmen Türküleri ile gönülleri fetheden gönül dostum Sanatçı Sudat Gazi Kerküklü ve arkadaşları her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik için ilahiler ve Türküler okudular. Tüm katılımcıların beğenisini kazanan Kerküklü mütevazılığıyla da gecenin en fazla alkışını aldı.

Türk/Türkmen Kadınlarına Tam Puan

Hollanda Türk Federasyonu Teşkilatlarının etkinliklerinde görünmeyen kahramanlar olarak bilinen kadınlarımız ister kitap fuarında isterse teşkilatların düzenledikleri toplantılarda aktif olarak çalışmalarını sürdürdüler. Aynı zamanda Irak Türkmenleri Buluşmasında Türkmen kadınları idare ve yiyecek içecek organize işlerinde ciddi bir şekilde örgütlendiklerini gördük.

Şemsettin Küzeci ve Türkmen Kitaplarına Büyük İlgi

Kitap Fuarında ve Konferanslarda tanıttığımız ve sergilediğimiz kitaplarımız dostlarımız ve katılımcılar tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Irak Türkmenleri ile ilgili kitaplar Avrupa’da yaşayan Türkler tarafından önemli olduğuna tüm okurlar vurgu yaptılar.

Özel Ziyaretler

Uzun yıllardan beri ayrı düştüğüm ailem ve dost akrabalarımı Avrupa’da ziyaret etmek başka bir duygudur. Hele hele onlarla kan bağın varsa veya hayatının en önemli güzel yıllarını ki üniversite yıllardır. Geçirdiğim dostları tekrar görmek bir araya gelmek sanki geçmişi tekrar yaşamak gibidir hissine kapılır insan… İşte ben de bu duyguları yeniden yaşadım.

Asifa ve Gök Bulut Muhabbeti

Biz zamanlar Kerkük Musalla mahallesinde amatör 2 rakip futbol takımının futbolcuları olarak Hollanda’da bir araya gelerek ve Türkmenlerin olmazsa olmaz yemeklerinden biri sayılan “Kelle paça” yemeğini Hollanda’da pişirmek çok ilginç olması gerekir. Değerli dostum Yavuz Oduşlu(Gök Bulut) takımından ben isem (Asifa) takımında… Yavuz kardeşim Rotterdam’ın Papendrecht bölgesinde evine Kelle Paçaya bizi davet etti. Ailesi ve çocuklarıyla birlikte bir güzel akşam geçirmemiz adeta felekten gün çalmak misali idi.

Musul Üniversitesi Arkadaşlarımın Ziyareti

1985-1989 Yılları arasında Musul Üniversitesinde okuduğumuz dostlarımın birçoğu Hollanda’ya yerleştiğine şaşırdım desem yerinde olur. Belki de tesadüftür. Ancak bu kadarı da olamaz diye düşünüyorum. O dostlarımdan Başta Neşet Ahmet, Teymur Hüseyin Kalender, Ali Muhammed, Zekeriya Cercis, Sudat Gazi ve başkaları… Bu dostlarımı elimden geldiği kadar evlerinde ziyaret etmeye çalıştım. Ancak bazılarının evine yetişemedik. Hepsini 20 Ocak 2018 tarihinde Amsterdam’da düzenlenen toplantıya davet ettik. Orda bunlarla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadık ve hasret girerdik. Ali Muhammed Kardeşimi evinde ziyaret edip, hanımının yaptığı o lezzetli tatlılarına hayran kaldık. Hele Türkmen yemekleri bir başka idi. Neşet Kardeşimle ailece ziyaretine gittiğimiz Ali dostumuz yemek sonrası Hollanda’nın Leiden Şehrinde oturuyordu. Gece saatlerinde ortak dostumuz Yaşar Kemal ile birlikte Leiden’in turlayarak Hollanda’nın başka bir güzelliğine tanık olduk. Hollanda’nın her yeri gibi Su kanalları ve ışıklandırma sistemi gözlerimizi kamaştırdı. Hollanda’nın Öğrenci kenti sayılan Leiden genç öğrencilerinin gece hayatları da bisikletlerle birlikte başka bir güzel olduğunu gördük.

Zekeriya Beyoğlu ile Futbol Sohbetleri

Bir zamanlar Kerkük Bağdat Yolun ile Tisin bölgesinde 10 fazla amatör futbol takımları varıydı. Bendeniz o dönemde Kerkük Milli takımı sayılan Futbol takımı ve Kerkük I Haziran spor Kulübünde 1. Ligde futbol oynardım. Dostum Ali Eşref’in takımında bir genç adı Zekeriya… Daha sonra anladım ki benim hayranlarımdan birisi. Beni Kerkük Futbol maçlarında takip edermiş ve bir gün olsun bizler gibi Büyük takımlarda top koştursun. Haberim alır almaz Zekeriya kardeşim İllahiki geleceksiniz. Biz de onu kırmadan Neşet Kardeşimle Delft Şehrine Doğru yola çıktık Hollanda’nin Delft Şehrinde işyeri bulunan dostumuz Zekeriya Beyoğlu bizi Restoranında karşıladı. Kendi elleriyle hazırladığı özel Pizza ikram etti. Birbirimizi görmekten çok mutlu olduğumuzu ifade edebilirim ki, Kerkük yıllarımız tekrar gözümüzde canlandı. Spordan, Tisin, Musalla, Amatör Futbol takımlarından, Necat İzzet, Feridun Mustafa, Ali Eşref ve diğer dostlarımızdan konuşarak anılarımızı tazeledik… Kısa bir görüşme sonrası tekrar

Ana Baba Komşusu

Uzun yılla Kerkük Musalla mahallesinde farklı farklı sokaklarda ve evlerde oturduğumuz kiracılık döneminde uzun süre İmam Ahmet mahallesinde “Yüzü Gülmez” sokakta yaklaşık 20 yıl oturduk. Kerkük’ün tanınmış aileleri ile komşuluk yaptık. Onlardan Ahmet Anter birisiydi. Oğulları hem benim hem de kardeşlerimle çok samimi idiler. Ahmet Anter’in küçük oğlu Şahin Anter bizi Soest ilçesindeki evine davet ederek, bizde isteyerek onun davetini kabul ettik. Ancak programın yoğunluğunu hiç dikkate alamamıştık. O gece Başka bir davetten Kardeşlerime gitmeyi planlamıştık. Yine de planı bozmadık Ama güzergâhta bir oynama yaparak, Kardeşlerimi de Şahin Anter’in evine çağırarak orada buluştuk. Kardeşlerim Cengiz ve Ahmet Enschede’den yola çıkarak ortak bölgede Şahin Anter’in Soest’teki evinde buluştuk. Doyasıya olmasa da Şahin ve Eşleri ile Bir saatlik bir sohbete daldık ve Kardeşlerimle birlikte biz Enschede‘ye Neşet Kardeşimi de Rotterdam’a Şahin Anter’in evinden ayrıldık.

Den Haag (Lahey)’de Kerkük Restorandı Leyali Alsham olmuştur

2013 yılında ilk defa Den Haag diğer adıyla bilinen Lahey’a kardeşlerim Ahmet, Cengiz gelip dostum Neşet Ahmet ile buluşma mekânı olarak Kerkük adını taşıyan bir restoran olmuştur. Sahibi Kerkük Musalla mahallesinden Maksut Kasapoğlu idi. Bizi misafir ederek 2 saat civarında bir sohbet etmiştik. Aslında Kerkük adında böyle bir mekânda buluşma noktası olarak bizi gayet sevindirmiştir. Akılımda kalmıştır. Bu kez de Neşet kardeşimle Den Haag’ı gezerken aklım ageldi. Tekrar o Kerkük Restoranına gidip yemek yelim dedik. Restoranda varır varmaz ben şahsan şok oldum. Önce Restorandın adı değiştirilmiştir. Kerkük yerine “Leyali Alsham” olmuştur. Maksut kardeşimizi sorduğumuzda Fransa da olduğunu söylediler. Yemeğimizi yedikten sonra kasa başında duran kişiyle sohbet ederek, Suriyeli olduğunu ve yeni ortağı olduğunu söyledi. Yapacak bir şey yok. Üzüldüğümüz bir konu oldu. Böylece biraz kırgın biraz dargın olarak eski Kerkük yeni “Leyali Alsham” dan çay içmeden ayrıldık. Çayımızı Türkmen olan bir dostumuz Eren Karaulus’un evine giderek orada içmeye karar verdik. Erene kardeşimiz 30 yıl önce görmüştük. Çayları ve Nargileleri hazırlayıp bizi beklediğini söyledi. Eren kardeşimle buluşmasının mutluluğuyla Den Haag’ten ayrıldık. Dostumuz Eren Restorandın adını bize unutturdu…

Kardeş Ziyareti

Daha 14-15 yaşlarında ayrı yaşamaya mahkûm olduğum kardeşlerimi Avrupa’da ziyaret etmek ve çocuklarıyla zaman geçirmek başka bir duygu olması gerek. Ahmet ve Cengiz kardeşlerimi Hollanda’nın Enschede şehrinde ziyaret etmek onlarla birlikte birkaç gün geçirmenin mutluluğunu yaşamak, aile ortamının en güzel anları olarak diyebilirim. Ayrı ayrı evlerine gittiğim kardeşlerimle beraber gezip dolaşmak 30 yıl öncesini bize geri getirmeye yetmese de en azından bir zamanlar bir çatı altında Anne ve Babalarımızla birlikte çocukluğumuzu hatırlamaya değerdi.

Almanya Ziyareti

Aslında bu Hollanda ziyaretimiz sadece Hollanda ile sınırlı değildi.  Planımda Almanya, Fransa, Danimarka ve İsveç varıydı. Ancak Hollanda’da Grip enfeksiyon kaptığım için evdeki hesap çarşıya uymayınca ziyaretimizi Almanya ile sınırlı tuttuk. Bu kez Hollanda ve Almanya ile yetindik. Ancak Almanya’da bize düşmedi. Almanya’ya ayak basar basmaz. Hollanda ile Almanya’yı bir anda bir fırtına vurdu. İki ülkeden 3 kişi öldü. Biz de durumu ucuz atlattık. Hızlı bir şekilde alışverişimizi yaparak tekrar Hollanda’ya dönüş yaptık.

Teşekkürler Hollanda Türk Federasyonu ve Türkmen Kardeşlerim

5-21 Ocak 2018 tarihileri arasında Hollanda ziyaretim sırasında beni davet eden, Hollanda Türk Federasyonu ve Başkanı Murat Gedik kardeşim başta olmak üzere, genel sekreter Erim Uğurlu, Mecidi Aksa Teşkilatı Başkanı Şuayıp Koçak,  yönetim kurulu üyesi Ahmet Türkmen ve Federasyonun tüm teşkilat ve üyelerine teşekkür ederim. Ayrıca Hollanda Türkmen kuruluşlarımıza özellikle de Türkmen Diaspora Derneği Başkanı Neşet Ahmet ve bizlere her zaman değer veren ve destekleriyle tanınan İşadamları Yurdum Hattat, Zekeriya Beyoğlu ve Hac Zeki Hamit ve tüm dost ve arkadaşlarıma teşekkür etmeyi bir borç bilirim.