Kerkük’ten Şanlıurfa’ya “Kanal Urfa 10. Yaşını Kutladı”

Kerkük’ten Şanlıurfa’ya

Kanal Urfa 10. Yaşını Kutladı

Dr. Şemsettin Küzeci*

Peygamberler diyarı Şanlıurfa ilinin tanıtımına büyük katkı sağlayan Kanal Urfa, kuruluşunun 10. yıldünümünü siyasetci, sanatçı, bürokratların yanında Türkiye, Azerbaycan, Kırım ve Kerkük’ten yaklaşık 100 civarında ulusal ve yerel medya temsilcisinin katılımıyla Urfa City AVM konferans salonunda kutladı.  Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Urfa Emeniyet Müdürünün de katıldığı kutlamda Kanal Urfa’nın 10. Kuruluşu anısına siyasetçi-yönetici, televizyoncu-gazeteci, sivil toplum kuruluşları, Urfa’yı tanıtan sanatçılar ve sanat-kültür kategorisinde geleneksel 5. İzbırakanlar hizmet ödülleri de sahiplerini buldu.

Urfa Havaalanından Çiğerci Yusuf’un Mekanına

Urfa Havaalanında gazetecileri bizzat şahsan karşılayan Kanal Urfa Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toru ve ekibi, Havalanından direk kahvaaltı yapmak üzere meşhur Ciğerci Yusuf’un mekanına topluca gidildi. Çok sayıda gazetecinin gittiği ciğerci ustası Yusuf’un mekanı adeta bir ana baba gününe dönüştü. Masalarda birer sebet kırmızı koru soğan, biçak, ayran, pişmiş kırmızı biber ve İsotu ile kesme tahtası bulunuyordu. Ciğerler ise, ekmek arasında tepsilerde dağıtılırıldı. Lezzetine doyamadığımız Urfa Ciğrci Yusuf’un mekanından sonra otele geçmeden önce başka bir yere hareket ettik.

 Urfa Belediyesinin Yaşam Merkezi

Ciğerci Yusuf’tan Urfa Belediyesinin önemli bir sosyal merkezi sayılan Yaşam Merkezini ziyaret ettik. Merkez yetkilileri gazeteci heyeti karşılarında gördüklerininde çok mutlu oldular. Merkezin farkli farkli bölümlerini ziyaret ederek, dikkatimizi gaziler  ve engelliler için resim, el sanatları, müzik, spor, terzilik ve hayatın tüm dallarında özel sınıflara açarak halka minnettsiz hizmet verdiğini gördük. Yetkililer gazetecilere yaptıkları işleri çok titizlikle anlatarak he rkonuda adeta birer brifing verdiler. Yaşam merkezinin son bölümünde maddi durumu iyi olmayanlara yardım ünitesini gördüğümüzde Urfa halkının ne kadar yardımsever olduğunun birkez daha anladık. Suriye ve Iraklı Türkmenlere yardım ediyormusunuz sorusunu yetkililere sorduğumda; elbette ki, sevindirici cevap aldım. Yeterince mültecilere yardıme dildiğini ve özel bir sistemle Urfalılara ayrı ve mültecilere ayrı ayrı yardım edildiği anlatıldı. Mutlu olduk… Artık ikametgahımızNevali otele yerleştik..

Balıklı Göl ve Urfa Turu

Kanal Urfa’nın 10. Kuruluş yaldönmü kutlamalarına katılan gazeteciler için Urfa turu düzenlendi. İki gün boyu yapılan etkinliklerde gazetciler El-Ruha Otelinde Urfaının lezzetli yemeklerine tanık oldular. Sıra gecesi eşliğinde gerçekleşen oğle yemeği sonrası Sırasıyla Balıklı Göl, Tarihi Urfa Çarşısı, Gümrük Hanı, Hz. İbrahim’in  Mekanı, Hz. Eyyüp’ün Sabır Mağarası, Dede Osman Avni Türbesi, Mozaik Müzesi, Kanak Urfa’nın ek binası Haber bürosunu ziyaret edrek, kismen de alışverişmizi ayptık. Balıklı Gölün çevre illerden gelene yoğun ziyaretçileri ile birlikte o muhteşem maznaralarına  hayran kaldık. Ancak Belediyenin Balıklı göl çevresindeki çervre düzenleme çalışmaları, ziyaretçileri rahatsız etmekle birlikte tamiratların genelde yazın yapılması herkesce daha uygun olduğu bilinmektedir…!

Uraf Sıra Gecesinda Kerkük Rüzgarı

Yoğun bir Urfa turundan sonra yine muhteşem bir sıra gecesine tanık olduk. Urfanın birbirinden ünlü saz ve söz ustalarının katıldığı gece Kanal Urfa’nın Sahibi İbrahim Toru ve Kardeşlerinin mekanlarında gerçekleşti. Ciğ köfte, kebab ve Urfanın lzzetli yemeklerinin ikaram edildiği gecenin geç saatlerine kadar okunduğu muhteşem Kerkük ve Urfa türküleri kulaklarımızın adet paslarını sildi. “Altın Hızmav Mülaim” türküsü okununca … Urfalı dostlarımız Kerkük, Telafer ve Tuzhurmatu ile ilgili şiirler okumaya başladılar. Ordan da değerli dostumuz Sinan Burhan (Anadolu Yayaıncılar Derneği Başkanı) Usta gazeteci yazar Emin Pazarcı’dan Sakarya şiirini istemez mi? Emin Abi de nazlanarak okudu. Ama bir okudu, pir okudu, herkesi coşturdu ve bizzatn beni de gaza getirdi. Eh Nezip Fazıl’ın Sakarya şiiri okunsun, insanın milli duyguları çoşmaz mı? Dayanamdım. Bir Kerkük şiir de ben patlattım. Gecede adeta Kekrük rüzgarı esti. Ardından İbrahim Tatlısesin o harika türküleri seslendirildi. Gecede duygulu anlarla son buldu…

Tarla Başı(قرية فاتيك) Köynde Urfa Düğünü

Şanlıurfa şehri Türkiye’nin müzaik şehri olarak bilinmektedir. Kürdü, Arabı, Türkmen’i ve Suryanisi ile bir bütün olarak baktığımızda ortaya farklı kültürlerin birleştiği bir şehir. Paygamberler diyarı olarak bilinen Uraf gezisi sırasında gazetecilerin yolu Harran’a düştü. İbrahim Toru bu defa gazetecileri tarihi Harran ilçesine götürdü. Ama yolda bir süprizle karşıladık. İbrahim Toru yol güzargaında “Tarla Bağı” köyüne heyeti götürdü. Orada muhteşem bir köy düğünü çadırlar kurulmuş, davul zurna, kadın erkek milli kıyafetleri ile hayal çekiyorlar. Sanatçı ise halayın ortasında elinde mikrefonu arka arkaya Arapça şarkılar söylüyür. Araç konvoyumuz düğüne yaklaşınca sanatçı İbrahim Toru’yu ve Gazeteciler mikrefondan şarkıların içinde anaons etmeye başladı. Sanatçının övgü dolu sözlerini yalnız Arapça bilenler anlıyorduç Bana yaklaşam gazeteci meslektaşlarım, Bu sanatçı ne diyor soruncalar ben de ucretsiz tercüme ediyordum… Gazeteciler düğünden çok haz aldılar. Hele hele bayanlar  erken davranarak kendilerini halaya attılar. Erkekler ise bir ısınma süreci geçirerek onlar da kendilerini uzun halayın içinde buldular. Bize de onları görüntülemek düştü. Havda üçüşan kurşunlar azbile olsa da neşeye neşe katırıydu… Sağ salim köy düğününden ayrıldı Harran’a doğru tekrar yola koyulduk.

Harran’a düştü Yolum…

Harran Şanlıurfa’nın ilçelerinden biridir. Merkez bucağa bağlı 58 köyü vardır. İlçe toprakları tamâmen ovalıktır. Ekonomisi tarıma dayalıdır. Ovada buğday, arpa ve mercimek yetiştirilir. İlçe merkezi Harran Ovasında yer alır. Harran, Kuzey Mezopotamya’dan gelerek batı ve kuzey batıya bağlanan önemli ticaret yollarının kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı Harran, Anadolu ile sıkı ticaret ilişkileri bulunan Assurlu tüccarların önemli uğrak yerlerinden biri idi. Anadolu”dan Mezopotamya’ya, Mezopotamya’dan Anadolu’ya olan ticaret akışının binlerce yıl Harran üzerinden yapılmış olması bu tarihi kentte zengin bir kültür bikiminin oluşmasına neden olmuştur. Harran; Ay, Güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı eski Mezopotamya’daki Assur ve Babillerin politeist inancına dayanan Paganistliğin (Putperestlik) önemli merkezlerinden olması yö­nüyle de ünlü idi. Bu nedenledir ki Harran’da Astronomi ilmi çok ilerlemiştir. Dünyadaki üç büyük felsefe ekolünden birisi “Harran Ekolü”dür. İlkçağdan beri varlığı bilinen Harran Üniversitesi’nde dünyaca ünlü birçok bilgin yetişmiştir.

Gazeteciler Harran’a varıca orda güzel Harran’ın çamur evleri dikkatimizi çekti. İlk karşımıza çıkan iki deve ve üzerinde turistler fotoğraf çekiyor. Bizler de hiç zaman kaybetmeden fotoğraf çekmeye başladık. Ancak biraz sonra gördük ki, evlerin birinden milli kıyafetli insanlar çoşmaya başladı. O eve yaklaşınca gördük ki, meğer bizim gazeteciler durumdan iistifade ederek, bayan erkek Urfanın mlii kıyafetlerinş giyip tarihi çamur  evlerinin önünde fotoğraf çekmeye başlamışlar. Bizde bu anı kaçırmadan eve girip üzerimize bir kıyafet çekerek biraz da Urfalaştı diyelim… Güzel anlar ve ilginç fotoğraflar. Gazeteci ve televizyoncularımızın biraz da oyuunculuk yeteneklerini sergilediler.. Ortaya çıkan  fotoğraf karaları görmeye değermiş meğer… Harran gezimizin sonunda toplu fotoğraf çekerek otobüslerimizle Urfaya geri döndük.

Kanal Urfa Ziyareti

Harran dönüşü Kanal Urfa’yı ziyaret ederek, Programların yapıldığı stüdyoları, reji odası, montaj bölümü ve Kanalın tüm bölümlerini gezerek Urfanın tanıtımına katkı sağladığı bie TV kanalı ancak bu kadar olur derdik. Uraf-Kerkük dostluk ve kardeşliğimizi pekiştirmek için TV’nin arşivine çok sayıda Kerkük ve Türkmen Türküleri CD’si, Türkmeneli Milli Marşı CD’si ve Türkmen sanatçılarımızın kitaplarını hediye ettik. Bu kanal’dan zaman zaman Hüseyin yeşilgöz kardeşimin çabalarıyla ve İbrahim Toru’nun desteğiyle Kerkük ile ilgili Kanal Urfa ekranlarından Aburrahman Kızılay ve Abdlvahit Küzeci’nin türküler yayınlanır.İzleyici kitlesini bilinçlendirrek Kerkük ve Türkmen kültürünün tanıtılmasına katkı sağlamıştır.

Geleneksel 5. İzbırakanlar Ödülleri

Kanal Urfa’nın 10. Kuruluş yıldönümü kutlamaları Urfanın güzel türküleri ile müzik ekibi mini bir konser verdi. Sunucu Ahmet Köse’nin takdimi ile başlayan kutlama programı Kanal Urfa Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toru’nun açılış konuşmasıyla başladı. Prptokol konuşmalrından sonra ödül törenine geçildi. Siyasi ve yöneticiler kategörüsünde; Necmettin Cevheri, Mustafa Kılıç, Abdülkadır Yüksel, Nihat Çiftçi, Seydi Eyyüpoğlu, Yahya Akman, Uğur Büyükhatipoğlu, Resul Yılmaz, Menderes Atilla, İbrahim Çiçek ve Yasemin Açık ödüle layık görüldüler.

Televizyon ve gazeteciler kategörisinde; Şebnem Bursalı, Mehmet Acet, Nuh Albayrak, Emin Pazarcı, Melik Yiğitel, Nevzat Çiçek,Serdar Erseven, Hacı Yakışıklı, Müge Dilek, Sinan Burhan, Bilal İşgören, Naci İpek, Sedat Atilla,Veysel Polat ödüle layık görüldüler.

Sivil topluk kuruluşları kategörisinde; SİYER Vakfı(M. Emin Yıldırım), Radyo TV Gaz. Der.(Deniz Güçer), İHH(Behcet Atilla), İlim Yayma(Av.Cüneyd Altıparmak), Tümsiad (M. Sadık Sade), Avrasya Aşıklar Federasyonu Başkanı Aşık Zeki, ŞRU-TRT Radyo (Yusuf Erbaş), Balıklıgöl Koop. Bşk( Mehmet Kartal) ödüle layık görüldüler.

İbrahim Tatalıses’e Jüri Özel Ödülü

Şanlıurfa’yı ençok tanıtan sanatçı İbrahim Tatalıses’e Jüri Özel Ödülü verildi. Sanat ve kültür kategörisinde ise, Ergin Sıra Gecesi ekibi Mehmet Nacak, Çekirge Sıra Gecesi ekibi, Grup Tillo, Grup Dergah, İbrahim Candan, Acil Güldürü ekibi, Abdullah Uyanık, Aşık Sefai, İbrahim Halil Karaca(Telev) Kazım Çiriş, Abdullah Balak, Cemil Cankat  gibi dev isimler ödüle layık görüldüler. Vafat edenlere de ödül vererek onların ailelerini onurlandırmak güzel bir duygu ve davraştır olarak değerlendirilir. Ödül Töreninde Urfalı ünlü Türkücü Mahmut Tüncer’de öd,l takdim edenler arasında idi…

Kanal Urfa ve İbrahim Toru’ya Kerkük Derneğinden Hizmet Ödülü

Irak Türkmen sanatı, kültürü ve edebiyatına her platformda destek veren Kanal Urfa televizyonu ve yönetim kurulu Başkanı İbrahim Toru, Kerkük Kültür Derneği tarafından Hizmet Ödülü aldı. Ödülünü Dernek Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci takdim etti. Böylece Kanal Urfa hem ödül verdi. Hem de ödül aldı.

Teşekkürler Urfa..Tebirkler Kanal Urfa..

Şanlıurfa’nın tanıtımına katkıda bulunan Kanal Urfa bu kadar gazeteci, televizyoncu ve medya mensubunu Peygamberler diyarı Urfaya davet ederek, k,ltür ve medeniyetini yerinde göremek bizler gazeteciler riçin büyük bir şans idi. Şanfı Urfa içinde büyük bir kazanım olması garaek. Bu fırsatı yaran ve vesile olan başta Kanal Urfa yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toru ve ekibi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Şanlıurfamızın hep ianlı kalması dileğiyle yazımı noktalıyorum.