Kerküklü Şemsettin Küzeci’ye Fahri Doktora Unvanı Yakıştı

Kerküklü Şemsettin Küzeci’ye

Fahri Doktora Unvanı Yakıştı

Prof. Dr. İSA KAYACAN

İnsanlar, faaliyet gösterdikleri alanlardaki başarılarıyla, başarısızlıklarıyla anılırlar. Bu genel kural olarak yıllardır sürüp gitmektedir. Başarılara imza atanlarsa, ayrı bir bölümde ele alınırlar, değerlendirilirler, alkışlanırlar.

ŞEMSETTİN KÜZECİ’YE FAHRİ DOKTORA

Şemsettin Küzeci, araştırmacı, gazeteci-yazar olarak Kerkük çıkışlı hüviyetiyle, Türkiye’de önemli, anlamlı ve kalıcı hizmetlere imza attı. Özellikle, Irak-Azerbaycan ve Türkiye üçlüsü hakkındaki yayınları, ilmi ve edebi alandaki araştırmaları dikkat çeker boyutlara ulaştı. Merkezi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan VEKTOR Beynelhalk İlim Merkezi yaptığı değerlendirmeler sonunda Şemsettin Küzeci’ye 03 Temmuz 2006 tarihinde Fahri Doktora ünvanı verdi.

NELER YAZIYOR?

Verilen Fahri doktora diplomasında neler yazıyor? Gözatalım: “Fahri Doktor Diploma: Vektor Beynelhalg İlim Merkezi, İlmi Şurası Karar alır; “Türk edebiyatının inkişaf ettirilmesi ve Azerbaycan-Irak ve Türkiye gardaşlık elagalarının genişlendirilmesindeki hizmetlerine göre, Şemsettin Küzeci, Vektor Beynelhalg İlim Merkezinin Fahri Doktoru adına layıg görülür. Verilen fahri ad beynelhalg kanun ve enenenin müeyyen ettiği bütün hukukları temin eder” (Prezdenit, Prof. Dr. Elçin İskenderzade Bük, 22 Haziran 2006, kayıt no: T-052)

TÖRENDE KİMLER VARDI?

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de faaliyet gösteren, Azerbaycan Yazarlar Birliği salonundaki diploma töreninde, Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkanı Ekber Goşalı Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar, Prof. Dr. Elçin İskenderzade, Milletvekili Ekrem Abdullayev, Abbas Abdullah, Resmiyye Sabir, Aygün Hasaoğlu, Prof. Gazanfer Paşayev, Azerbaycan Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Azer Hasret Şemsettin Küzeci’nin gazeteciliği, araştırmacılığı hakkında duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

Öte yandan, Şemsettin Küzeci’ye, üyesi olduğu Azerbaycan Yazarlar Birliği ve Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği tarafından birer “Fahri Ferman” verildi. Tebriklerimizi sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz efendim. Kerküklü gazeteci-yazar ve araştırmacı dostum Şemsettin Küzeci’ye bu fahri doktora ünvanı öylesine yakıştı ki kimsenin duymayacağı şekilde ifade edeyim mi?: Kıskandım doğrusu…

ŞEMSETTİN KÜZECİ’nin

Şemsettin Küzeci’nin yayınlanmış yüzlerce makalesi onlarca kitabı var. Hemen hemen tümü, Kerkük’le ilgili Irak’la ilgili. Bunlardan ikisi:

-Türkmeneli Edebiyatı (300 sayfa)

-Kerkük Soykırımları (490 sayfa)

Bu iki kitap bile, Şemsettin Küzeci’nin Kerkük’le ilgili duyarlılığının, sorunların içinde yaşayanlardan birisi olarak heyecan ve haykırışlarının yüksekliğini görmemiz bakımından bizlere ışık tutuyor. O’nun heyecan ve haykırışlarının yüksekliğini görmemiz bakımından bizlere ışık tutuyor. O’nun “Suçum Türk olmaktır” adlı 12 dörtlükten meydana gelen şiirinden bir dörtlük alalım, kaydedelim efendim. Buyrun:

Gecem gündüzüm acı,

Vatan başımın tacı,

Derdimin yok ilacı,

Tek suçum Türk olmaktır…

Evet, Dr. Şemsettin Küzeci’nin tek suçu Türk olmak. Şemsettin Küzeci’lerin tek suçu Türk doğmak, Türk olmak, Bununla da şeref duymak, onur duymak. Hepimizin hissettiği duygular…