Televizyonculuğu

Televizyonculuğu

Şemsettin Küzeci Üniversitede öğrenciyken şair, sunucu ve TV Programcısı Fevzi Ekrem Terzioğlu[1] ile birçok konser, piknik, gezi ve toplantılarda sunuculuk yaparak hitabet yeteneğini geliştirmiştir. Kerkük’te yapılan onlarca Türkmen gencinin düğününde sunuculuk yaparak şiir okuma kabiliyetini de geliştirmiştir.

Bu faaliyetler Küzeci için bir birikim ve tecrübe niteliğindeydi. Küzeci hem beden eğitim fakültesi mezunu hem beden eğitim lise öğretmeni hem de Irak birinci liginde top oynanan bir profesyonel sporcu olduğu için TV programını rahat rahat hazırlayıp sunabileceği imkâna sahip idi. Kerkük TV Müdürü Mehmet Rıza’ya başvurduğunda tereddütsüz kabul edilir ve ilk programı usta yönetmen Adil Abdullah ile 3 Şubat 1992 tarihinde Kerkük TV’de yayınlanır. Kasım 2005 tarihine kadar Kerkük TV’de çalışan Küzeci, o tarihten beri  siyasi nedenlerden dıolayı TV’deki Programı durdurulmuştur.

Türkiye Çalışmaları

1996 yılında Türkiye’ye yerleşen Küzeci, 2 Ağustos 1999 tarihinde Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şb. Müdürü olarak devlet tarafından görevlendirildi. Dolayısıyla da uzey Irak Erbil’de yayınlanan Türkmeneli Gazetesi, ve Türkmeneli Radyo ile TV (TERT) Türkiye Muhabiri olarak gazetecilik mesleğini devam ettirdi.

 

 

 

[1] Irak Parlamentosu 1. Dönem Mukteda el-Sadır Grubu Türkmen Milletvekili