Şemsettin Küzeci’nin Modretörlüğünde Türk Dünyası Şairler Buluşması

Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi’nin 15 Şubat 2020 tarihinde organize ettiği “Türk Dünyası Şairler Buluşması” zengin içerik ve yüksek bir katılımla gerçekleşti.

“Türk Dünyası Şairler Buluşması” TYB Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, Kerkük Kültür Derneği Başkanı ve program yöneticisi Dr. Şemsettin Küzeci’nin program hakkında bilgi vermesiyle başladı. Yüksek katılımla gerçekleştirilen etkinliğin amacının Türk dünyası şairleri arasındaki kaynaşma ve dayanışmayı artırmak olduğunu söyleyen Küzeci, “İnanıyorum ki, bu sosyal etkinliğimiz Türk dünyasının birlik ve beraberliğine olumlu katkı yapacak ve dayanışmamızı güçlendirecektir. 300 milyonluk Türk dünyasının şiir varlığına zenginlik katacaktır. Bu etkinliklerimize daha da genişleterek devam edeceğiz” dedi.

TYB’nin birleştirici gücü: Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni

“Türk Dünyası Şairler Buluşması” programını şereflendiren TYB Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan, TYB Ankara Şubesi’nin yeni dönemde çok değerli ve yararlı faaliyetlerin altına imza attığına işaret ederek, bu kültürel etkinliklerin artarak devam etmesi temennisinde bulundu. Türkiye Yazarlar Birliği’nin kuruluşundan bu yana Türk Dünyasının birliği ve dirliğine büyük önem verdiğini anlatan D. Mehmet Doğan, “İki yılda bir Türk dünyasını dolaşıyoruz.  Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni etkinliğini gerçekleştiriyoruz.  En son 2019 yılında Türkçenin Uluslararası 13. Şiir Şöleni etkinliğimizi Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’ın dört şehrinde icra ettik.  Bu tür kültürel etkinlikler Türk dünyası ile dayanışmamızı artırmanın yanında yeni eserlerin ortaya çıkmasına da zemin oluşturuyor. Türk dünyasının kültür ve edebiyat varlığının gelişmesine ve genişlemesine katkı yapıyor” şeklinde konuştu.

TYB Ankara Şubesi’nin en önemli gündemlerinden biri şiir

 Programda duygu ve düşüncelerini dile getiren TYB Ankara şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay ise, gittikleri her yerde ‘şiire ilgi yok.  İnsanlar şiir okumuyor. Şiir kitapları satılmıyor. Bundan dolayı yayıncı kuruluşlar şiir kitaplarını basmak istemiyorlar’ sistemleriyle karşılaştıklarını aktararak, “TYB Ankara Şubesi olarak şiiri önemli gündem maddesi yaptık. Şairler Meclis’i, Türk Dünyası Şairler Buluşması gibi etkinliklerle şaire ve şiire ilginin artmasını sağlamaya çalışıyoruz, bu etkinliklerimiz artarak devam edecek inşallah. “dedi.

Kadim kültür ve medeniyet değerlerimizin yeniden inşa ve ihyasını büyük bir önem verdiklerini anlatan yazar ve şair Uluçay, “Türk dünyası gönül coğrafyamızın çok önemli bir parçasıdır. Bu coğrafyanın yazar, şair ve münevverlerini buluşturmak, birbirleriyle tanış olmalarını sağlamak bizim sorumluluklarımızdan biridir. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz Türk Dünyası Şairler Buluşması ile bu sorumluluğumuzun gereğini yapıyoruz. Daha geniş ve derinlikli buluşmalara ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz.”

Şairlerin kelimelere yeni bir anlam kazandırdığını ve ruh kattığını vurgulayan TYB Ankara Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay, sözlerini “Kavramlara ve sözlere yeni bir ruh giydiren söz ustası şairlerimize selamlıyorum” şeklinde tamamladı.

Şiirleriyle programa güzellik katan şairler

Türk Dünyası Şairler Buluşması programında şairler kendi şiirlerinden ve sevdikleri şairlerden şiirler okudular. Programda şiir okuyan şairler şunlar: Türkiye’den Ali Akbaş (Harran Gökleri),  Tataristan’dan Roza Kurban, (Ağla Bulut Ağla-Hasan Tufan’ın şiiri),  Kerkük’ten Mustafa Ziya(Küçük Not Defteri şiir kitabından), Türkiye’den Mehmet Aycı( Bir dalın üstünde gökyüzü ince), Türkiye’den Nuray Alper(Kalbim sana emanet),  Türkiye’den Hünkar Dağlı(Terk-i diyar), Güney Türkistan’dan Haşim Hemden(Vatan), Türkiye’den  Vedat Fidanboylu (Mevlana),  Kerkük’ten Şahin Dayıkadır(Suçsuz günahım), Azerbaycan’dan Barış Cavit Mösümlü (Gafil ), Türkiye’den Osman Baş(Deli tay), KKTC’den Hava Tekin (Kısa cümlelerle uzun konuşalım), Türkiye’den Tahsin Sağlam(Annem),  Türkiye’den İsmet Bora Binatlı(Can Azerbaycan), Türkiye’den Nermin Akkan(Sevmemiştir), Kırım’dan Berk Mirza ve Nogay Türklerini temsilen Hakan Benli.

Türk Dünyası Şairler buluşmasına sivil toplum desteği  

‘Türk Dünyası Şairler Buluşması’na sivil toplum kuruluşları da yoğun ilgi gösterdi. Toplantıya Birleşen Yürekler Derneği Kurucu Başkanı Yasemin Meydan, Türkçenin Diriliş Hareketi Genel Başkanı Yalçın Mıhçı, Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Muharrem Yılmaz, TÜRKSOY Koordinatörü Barış Cavit Mösümlü, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Osman Baş, Kerkük Kültür Derneği Başkanı Şemsettin Küzeci katıldı.

Şairlere katılım belgesi verildi

Türk Dünyası Şairler Buluşması’nda şiirleriyle katkı yapan şairlere katılım belgesi takdim edildi. Şairlere katılım belgelerini TYB Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan, Şair-yazar Ali Akbaş, TYB Ankara Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay, Şube Başkan Yardımcısı Şahin Ali Şen, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Şemsettin Küzeci ve Vedat Güneş verdi. Toplantıda TYB Ankara Şubesi Sekreteri Durdu Güneş, Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Gök, Yönetim Kurulu Üyesi Kezban Eldemir, Denetleme Kurulu Başkanı Nezih Yıldırım ve Denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Selim Atlıhan hazır bulundu.

                                                                                                      TYB Ankara Şb.

Kerkük Gazetesi, 17 Şubat 2020