Türk’üm ne Mutlu Bana ve Şemsettin Küzeci

TÜRK’UM NE MUTLU BANA! VE

ŞEMSETTİN KÜZECİ

Şemsettin KÜZECİ isimli dostumun kitabının adı “SUÇUM TÜRK OLMAKTIR” Bu yazımın konusu da dostum KÜZECİ ve eseri üzerine olacaktır. Kimdir Şemsettin? Can dostum Şemsettin, Şimdilerde dünyanın gündeminde bulunan ve yurdumuzdaki “ver-kurtul” cuların adını, yerini bile bilmedikleri Kerkük’ te dünyaya gelmiş… Şemsettin’ in doğduğu Kerkük, bizim, Türk ulusunun ezel- ebedi yurdumuzdur. O topraklar bizimdir.

Şehit kanlarıyla sulamışız oraları. Bugünkü “ver kurtul” cular, dün Lozan’ da Kerkük’ u bizden koparmışlardı. Şimdi aynı zihniyet tarihin önümüze sunduğu fırsatlar fırsatı “hiç” ediyor ve “bana ne” diyerek sırtını dönüyor. Neymiş, Kerkük Kilitlerin başkenti olacakmış. Neymiş,  Salamon amcaları öyle demiş. Olmaz !!! Asla ve asla olamaz !!! Olmayacak ta !!!!

Tarihi yeniden yazarız! Gerekirse yeniden Türklüğün Şanlı destanını yazarız! Gelelim can dostum Küzeci’ ye, Küzeci dostum ilk-orta ve liseyi Kerkük’ te bitirmiş. Yüksek Öğrenimini Musul Üniversitesi Beden Eğitimi Fakültesinde tamamlamış. 1983–1987 arasında Irak 1.Futbol Liginde Kerkük takımında top koşturmuş.  Sakatlanma nedeniyle futbolu terk etmek zorunda kalmış. 1992′ de Kerkük’ te Beden öğretmeni olarak göreve başlamış Şemsettin 1993′ te Dünya Futbol Federasyonu FİFA tarafından antrenörlük ve 1994′ te Irak Futbol Federasyonu tarafından Hakemlik diploması almış. 1989–1996 yıları arasında Şiir ve düz yazılarını Türkmence yayınlana Yurt gazetesi, Kardaşlık ve Birlik Sesi dergilerinde yayımlamış ve 1992′ de Şair Şehit Kemal Ömer BEG ile ilgili ilk kitabını yayımlamış. 1993′ te Irak Edebiyatçılar ve Yazarlar Birliğine katılmış. 1992–1995 yılları arasında Kerkük TV’ sinde ilk kez olarak

“Gençlik ve Spor” programını hazırlayıp sunmuş.1995’ te Irak Radyo, Sinema ve Televizyoncular Sendikasına üye kabul edilmiş. 1997′ de Şair Sami TÜTÜNCÜ ile birlikte “iki Gönül” adlı şiir kitabını yayımlamış. Halen Ankara Demetevler’ de ikamet eden ve Dünya Genç Türk Yazarlar Kuruluşunun ülkemizdeki en önemli temsilcisi olan dostum, kardeşim Küzeci’ nin kısa özgeçmişi bu…

Gelelim, Küzeci’ nin “Suçum Türk Olmaktır” isimli Şiir kitabına. Yazımın başlığına kitabın ismini alabilirdim, ama ben bunun tersini yapıyor, adeta dostum Küzeci’ .ye bundan sonra yayınlayacağı kitabın adını rahmetli üstad Halil Soyuer’ in bir şiirinden bir mısra ile  “Türk’üm Ne Mutlu Bana !”cümlesini alıyorum.

“Suçum Türk Olmak” kitabı 2000 yılında Ankara’ da yayımlanmış,. Tam 99 sayfadan oluşuyor. Kızı “Aybeniz” e ithaf edilen kitabın ilk şiiri şöyle:

Türkoğlu Türk aslım benim

Oğuz boyu neslim benim

Şan şöhretli ismim benim

Ben Kerküklü bir Türkmen’im…

                                                                                       Mustafa CEYLAN/ Antalya