Vefatının 20. Yılında: Kerkük’ün ve Irak’ın Ünlü Futbolcusu Adil Abdullah

Vefatının 20. Yılında: Kerkük’ün ve Irak’ın Ünlü Futbolcusu Adil Abdullah

Dr. Şemsettin Küzeci

Irak’ın futbol tarihinde göz attığımızda göreceğiz ki, Kerkük Şehri genel olarak Sporda ve özel olarak ta Futbolda köklü bir tarihe sahiptir. Kerkük’te Futbol camiasından; Mehmet Abdülmecit, Fazıl Abdülmecit, Kerim Fendi, Kazım Yasin ve Adil Abdullah gibi unutulmaz isimler akla gelir. 1950 ve 1960’larda Irak’ı ziyaret eden Futbol takımları ilk önce Kerkük takımı ile oynayıp daha sonra Bağdat’a gidip Irak takımıyla oynardı. Her seferinde Kerkük futbol takımı yurtdışından gelen takımları mağlup ederdi ve Bağdat’a değerini bildirirdi.

Bugünkü yazımda Vefatının 20. Yıldönümünde Irak’ın ve Kerkük’ün Ünlü Futbolcusu Adil Abdullah hakkında kısa bilgiler aktarmak istiyorum.

Futbolcu Adil Abdullah 1935 yılında Kerkük Kalesinin Ağalık mahallesinde doğdu. İlkokulunu Birinci Kale (القلعة الأولى) Ortaokulunu Şarkiye bitirdi. Lise birden okulu terk edip,1953 yılında İkinci Ordu Futbol takımına gönüllü asker olarak girdi. 1964 yılında evlendi. 6 kız çocuğu babasıydı.

Adil Abdullah’ın futbol hayatı Kerkük Kale mahallesinde başladı. Orda Tavuklar Harabesindeki mekânda top koşturdu. Bezden toplar yaparak çocuk arkadaşlarıyla top oynamaya başlar. Daha sonar dünya takımlarına güzel goller atarak adını altın harflerle Irak’ın ve Kerkük’ün spor tarihine yazar. Adil Abdullah’ı 1948-1949 yıllarında İlkokuldayken beden eğitim hocası Ahmet Celal keşfeder. Hem Futbol hem Voleybol hem de Atletizm oyunlarında 100 ve 200m. Koşularında birincilik mertebesini kazanan bir başarılı öğrenciydi.

Adil Abdullah İlkokul son sınıftayken hocası Ahmet Celal tarafından eğitildi ve yetiştirildi. 1949 yılında Kerkük Eğitim takımını seçildi. İlk maçta Kerkük’ün ve Irak’ın tanınmış futbolcusu Kerim Fendi ile Musul Eğitim takımına karşı oynadılar. Maçı Kerkük takımı 1-0 kazandı. Bu maçta Adil Abdullah’ın yıldızı parladı. Artık her kesi kendisinden söz ederek biranda Kerkük’ün en iyi futbolcusu unvanını aldı. Ortaokul (Şarkiye) da Voleybol oynayarak Kerkük’ün en iyi oyuncusu seçildi.

Adil Abdullah’ın futbolculuğunu fazla hatırlamam ama kendisiyle 1976 yılında Kerkük Gençlik Merkezinde tanıştım. O dönemde Takımın kaptanı olarak bize çalıştırıcı olarak gelmişti. Onun döneminde birçok maçı kazandık ve ilk kez olarak 1981 yılında Diyale şehrinde düzenlenen Irak Gençlik Müdürlükleri Kupasını kazandık. O kupada takım kaptanı olarak Adil Abdullah’tan çok şeyler öğrendim. O Kupa’yı kandığımız takım futbolcuları: Mahmut Nurettin, Hilal Bahattin, Abdullah, Felah, Necmettin, Mueyyet Muhammet, Kasım Celil Cemil, Adnan Rıza, Zeynel Cemil, Tayyip Mehmet Garip ve Şemsettin Küzeci (Kaptan). Teknik direktörleri olarak Adil Abdullah, Vahap Şefik ve Şahap Ahmet.

Adil Abdullah’ın Antrenörlüğü futbolculuğu gibi değildir. Kendi bilgilerine ve yeteneklerine güvenen bir karaktere sahip idi. Onun yüksek ruhlu bir futbolcu olarak yetenek Allah’tandır derdi. O yüksek terbiyeli mükemmel bir ahlaka sahip bir insanıydı. Onda olduğu hız, güç ve boyunun 185cm. Ağırlığı ise 80kg. Olması onu birçok savunma oyuncuları karşısında aciz kalırlardı. Topla hızlı hareketi ve kontrol yetenekleri onu diğer futbolculardan farklı kılmıştır. Nefsini sevmeyen bir futbolcu olarak diğer oyuncularla da işbirliği içerisinde bir takım olarak oynamayı severdi.

O birçok nişanları kazanan bir futbolcu olarak 196I yılında Bağdat Keşşafa Stadında Gerçekleşen Türkiye Milli takımı maçında Irak’ın 2. Golünü atarak maçı 2-2 ‘ye berabere götürmüştür. Yine Adil Abdullah Kerkük Takımıyla Türkiye Havacılık takımı maçında 2 gol atarak maçı Kerkük takımı 3-1 kazanmasını sağlamıştır. 1960 yıllarında sakatlanan Adil Abdullah Türkiye’nin Fenerbahçe kulübünün doktoru tarafından tedavisi yapılmıştır. Yaklaşık bir ay süreyle Fenerbahçe’de tedavisi sürmüş ve Fenerbahçe takımı tarafından teklif alarak çok büyük bir para karşılığı transferi gerçekleştirmek istemişlerdir. Ancak Adil Abdullah hem Arsenal, Lübnan, İran ve Fenerbahçe tekliflerini reddetmiş Kerkük’ü ve Irak’ı tercih ettiği için doğup büyüdüğü topraklara Kerkük’e dönüştür.

Adil Abdullah emekli olduktan sonra Kerkük’te kısa bir süre Spor giyişi bir mağaza açar daha sonra boğazından ses tellerinin sınırları zaaflarınca 14 Şubat 1996 yılında Kerkük’te hayatını kaybeder, Allah’ın rahmetine kavuşur. Kerkük Musalla mezarlığında toprağa verilir.

***

http://www.kerkukgazetesi.com/kerkukun-ve-irakin-unlu-futbolcusu-adil-abdullah/