YAFEM, 23. “Türk Boyları Kültür Şöleni” ve “14. YAFEM Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması”

YAFEM, 23.Türk Boyları Kültür Şöleni” ve

“14. YAFEM Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması”

19-22 Temmuz 2020

Dr. Şemsettin Küzeci

 Kısa adı “YAFEM” olan Yalova Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, 1983 yılında kurulan TUFAG bünyesinden ayrılan bir grup tarafından 1980 yılında Yalova’da kurulmuştur. Birinci derecede Türkiye’nin ve daha sonra Yalova’nın kültürünü ve sanatını tanıtan Türk dünyasına ve Türk dünyasını Yalova halkına tanıtan YAFEM, 23.Türk Boyları Kültür Şöleni” ve “14. YAFEM Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması” etkinliğini T.C. Sağlık Bakanlığını Covid-19 karşı mücadelede alınan önlemler kapsamında Yalova Belediyesinin “Engelsiz Kafe” toplantı salonunda  (Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmeneli (Irak), Afganistan, Kırım(Ukrayna), Doğu Türkistan, Batı Trakya(Yunanistan), Rusya Federasyonu, Dağıstan) 10 ülkenin fili ve 5 ülke (KKTC, Fransa, Belçika, Kazakistan, Bulgaristan)’dan video konferans üzerinden katılım sağlanarak düzenledi.

 YAFEM 23. “Türk Boyları Kültür Şöleni” açılışı

Koronavirüs salgını nedeniyle Türk Boyları Folklor gruplarını temsilen Kırgızistan Cumhuriyetini gençlerinin dans grup açılışta güzel oyunlar sunarak YAFEM 23. Türk Boyları Kültür Şölenini açılışını yaptılar. YAFEM Başkanı ve Yönetim kurulu üyeleri, Yalova Belediye Başkanı, MHP Yalova İl Başkanı ve diğer protokol davetlilerin katılımıyla kurdele kesildi.

 TÜRKSOY’un Türk Dünyası Fotoğraf Sergisi ve Yayınları Tanıtıldı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından her yıl Yalova’da düzenlenen Türk Dünyası Resim Sergisi bu yılda YAFEM’ın etkinlikleri kapsamında açılışı Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, MHP Yalova İl Başkanı Namık Öz ve çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı. Türk dünyasının muhtelif bölgelerinden çekilen şahane fotoğrafları kapsayan sergi ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Sergi esnasında YAFEM Başkanı Özer Koyuncu ile TÜRKSOY Temsilcisi Sancar Mülazımoğlu protokol TÜRKSOY plaketi ile YAFEM plaketleri ve hediyeler takdim edildi.

Doğu Türkistan Resim Sergisi ve Kitap Tanıtımı

Etkinliklere aktif olarak katılan Doğu Türkistan delegeleri, toplumların uğradıkları mezalimi fotoğraflarla bir resim sergisi düzenlediler. Öte yandan “Doğu Türkistan” adında bir kitabının da tanıtımı yapıldı. Ziyaretçiler tarafından ilgi ile izlenen sergi Doğu Türkistan halkının yaşadıkları gerçekleri yansıtıldı. Ziyaretçilere ücretsiz dağıtılan “Doğu Türkistan” kitabı ile büyük bir tablo Yalova Belediye Başkanına takdim edildi.

  1. YAFEM Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması açılışı

İlki 2007 yılında düzenlenen Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması 14 yıldır aralıksız olarak YAFEM etkinlikleri kapsamında düzenleniyor. Bu yılda YAFEM Başkanı Özer Koyuncu ve değerli dostumuz Muhsin Sevencan’ın katkılarıyla bu yılda Pandemi, sürecine rağmen 10 ülkenin fiili katılımıyla ve 5 ülkeden de video konferans ile gerçekleştirildi. Selamlama konuşmasını Muhsin Sevencan tarafından yapıldıktan sonra açılış konuşmasını YAFEM Başkanı Özer Koyuncu yaptı. Konuşmasında; konuşmasında YAFEM’ın kuruluşundan bu yana faaliyetlerine kızsa olarak değindi. Hangi süreçlerden geçtiğini ve bundan sonraki önemli projelere imza atacaklarını dile getirdi. Protokol konuşmalarında MHP Yalova İl Başkanı Namık ÖZ, şunları kaydetti: Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması programının çok önemli bir çalışma olduğunu ve alınan kararların sadece Türk Dünyasında değil, Asya hatta Afrika da bile etkili olacağını” belirtti. Ardından YAFEM kurucularından İş insanı Asrı UZUN YAFEM’ın önemli bir kuruluş olduğunun altını çizdi. Bugüne kadar yapılan çalışmalar hem Türkiye açısından hem de Türk dünyası açısından takdirle karşılandığını söyledi.

Ak Parti Yalova il Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş de video konferans yoluyla yaptığı konuşmada Türk Dünyasında yaşanan gelişmeleri anlatarak Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması programının önemine değindi. Bu Pandemi sürecinde tüm katılımcı gazetecilere teşekkürlerini sundu.

 Türk Dünyası Gazetecileri

14.YAFEM Türk dünyası Gazeteciler Buluşmasına katılan Türk dünyasını temsilen sırasıyla; Şemsettin Küzeci (Kerkük), Hüseyin Özkan (Batı Trakya), Emete Gözügüzeli (KKTC), Ülker Fermanqızı (Azerbaycan), Mustafa Kemal Sallı (Türkiye), Mustafa Kemal Mahtum ve Settar Rafet Yavuz (Afganistan), Malik Kerimov (Rusya Federasyonu),

Kimi kürsüden kimi de video konferans yoluyla ülkesindeki son durumu anlattı.

Türk Dünyası Gazetecilerin Resmi ziyaretleri

YAFEM 14. Türk Dünyası Gazeteciler Buluşmasına katılan Türk dünyasını gazetecilerini temsilen YAFEM Başkanı Özer Koyuncu, Muhsin Sevencan, Salahattin, Türk dünyası basın mensuplarını temsilen; Şemsettin Küzeci(Kerkük), Mustafa Kemal Mahtum(Afganistan), Ülker Fermanzade(Azerbaycan), Mustafa Kemal Sallı(Türkiye)’den oluşan bir heyet Yalova Valisi Muammer Erol’u, MHP Yalova İl Başkanı Namık Öz’ü, Yalova İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel’i ve Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’u resmi olarak ziyaret ettiler. Ziyaret esnasında Gazetecilerden Yalova yetkililerine kitap, plaket ve bayraklar takdim edildi.