Doğumu, Ailesi ve Evliliği

Şemsettin KÜZECİ

 Doğumu, Ailesi ve Evliliği

Türkiye’nin Lozan’da kaybettiği, adıyla ve sanıyla Türk, suyuyla toprağıyla Türklük kokan, petrolü halkının başına bela olan, atalar diyarı Kerkük Musalla Mahallesinde 01 Temmuz 1965[1] tarihinde doğdu. Kerkük’ün tanınmış isimlerinden ses sanatçısı Abdülvahit KÜZECİ ailesine mensup olan Şemsettin Küzeci Kerkük Musalla Mahallesi (musalla parkı, çukur sahası) nda top koşturarak büyüdü. Babası Salih Hıdır Hac Rıza Küzeci, Kerkük Belediyesi- Parklar Dairesinde işçi olarak çalışmaktaydı.

Şemsettin Küzeci çocuk yaşlarında dedesi Hıdır Küzeci’nin Kerkük büyük Pazar Şor Hamamın karşısında bulunan Küzeçilik dükkânında okul sonrası zaman zaman dede mesleğinde çırağ olarak çalışırdı. Ama o futbolu işe tercih ederek hedefini Futbolda profesyonellik yolunu çocukluktan beri planlamıştır. O yüzden dükkânda fazla direnemeyerek futbol seçmiştir. Ailesinin futbola karşı olmasına rağmen Küzeci, futbolu zaman zaman gizlice oynardı. Okuldaki Spor kıyafetini ailesinden gizlice çıkarıp futbola giderdi.

Şemsettin Küzeci üniversiteden mezun olur olmaz, kendisiyle üniversiteden mezun olan Kerküklü bir Türkmen ailesinin kızı Halide Cemal Salih ile 23 Ekim 1989 tarihinde resmi nikâh kılarak 24 Kasım 1989 tarihinde de Kerkük’te evlenerek hayatını birleştirdi. Küzeci; Aybeniz adında bir kızı (Kerkük, 19 Ekim 1990) ve Yunus adında bir oğlu (İstanbul, 13 Ekim 1997) iki çocuk babasıdır.[2]

[1] Doğum Tarihi

[2] Gülbeniz adında bir kız çocuğu 1995 yılında Kerkük’te vefat etti.