Sporculuğu

Sporculuğu

İlkokul öğrenciliği döneminde birçok mahalle arkadaşıyla birlikte Kerkük Musalla parkında ve musalla mezarlığının içinde bulunan “çukur sahası” şimdi “Musalla Spor Kulübü” nda futbol oynamaya başladı. O dönemdeki arkadaşları Hüseyin Kadir Mikail, Necip Mecit Hasan, Muhammed Mustafa (Kör hama), Velit Ali, Ali Hüseyin, Fathullah Alıpestek, Sabah Süleyman, Nazım Köprülü, Aydın Köprülü, Nihat Osman (Kigin) Abidin Süleyman FİFA Kokartlı Hakem Seyit Mahmut Nurettin, Mutasam Fehmi Kasap, İmat Kadır, Adil Gözümavi, İmat Hadi ve başka okul arkadaşlarıyla mahallede top koşturarak spora başlar.

İlk Amatör Futbol Takımı

İlk amatör futbol takımı “Karaaltun” u arkadaşları Fazıl Abbas Hacciye, Ömer Abdin, İhsan Şükür, Necef Asker, Menaf Arap Neccar, Barbaros Mehmet İzzet Hattat, Gazi Abdin, Muhammed Tezeli, Muzaffer Hilmi Kaçakçı (Köprülü), Atilla Molla Nurettin Bakkaloğlu ve diğer arkadaşları ile 1975 yılında Kurarlar. Birçok maç yapıp güzel bir birliktelikleri olur. Küzeci tüm takım arkadaşları tarafından sevilip ve gelecekte önemli bir yıldız olacağını tahmin ediyorlardır. Böyle de oldu…

Ortaokulda Sporcu Olarak Keşfedildi

Şemsettin Küzeci, 13 yaşındayken ortaokulun ilk sınıfında okul’un beden eğitim derslerinde çok aktif ve çok koşan biri öğrenci idi. Bu aktifliği okula yeni atanan beden eğitim öğretmeni Ali Cabbar Attar’ın dikkatini çeker. Öğretmeni ders sonrası Küzeci’yi odasına çağırır. Onunla özel konuşmaya başlar. Aslında öğretmeni Küzeci’yi Atletizm için düşünüyordu. İlk işi onu okulun futbol takımına yazdı. Daha sonra onu Kerkük Gençlik Merkezine kaydını yaptırmak istedi. Öğretmeni Ali Cebbar orada Atletizm hocalığı yapıyordu. Küzeci’yi de yanına almak istedi. Küzeci’nin de aklı futbolda idi. Öğretmeni hem futbol oyna hem de atletizm ikisini bir arada yapabilirsiniz. Der ve Küzeci ikna olur. Ancak Küzeci gönlünü Futbola kaptırınca, Ali Cebbar öğretmeni bir İtirafta bulunur. Küzeci’ye der ki “Ben çok büyük hata yaptım. Siz keşke Futbola vermeseydim. Şimdi Yönetim her öğrencinin bir spor oynadığına karar verdi. Yani Hocalar kabul etmiyor. Sen artık Futbola devam et” Küzeci artık rahatlar istediği gibi Futbol oynamaya başlar. Kerkük Gençlik Merkezinde kurulan Futbol takımlarında Teknik direktörleri: Cemal Ahmet Mustafa (Cemal Kuş), Adil Abdullah, Adnan Abdülkadir, Kazım Yasin, Kerim Fendi, Vahap Şefik, Kara Yusuf, Necat İzzet, Feridun Mustafa, Fazıl Abdülmecit ve başkalarının Teknik Direktörlüğünde kurulan futbol takımlarında uzun yılar top koşturdu.

Asifa Amatör Futbol Takımı

Karaaltun amatör futbol takımından sonra Kerkük’te en iyi futbol takımlardan biri olan “Asifa”[1] takımına geçen Şemsettin Küzeci orada kendisinden yaşla büyük olan çok değerli yıldızlarla beraber oynadı. Onlardan: Emir Cebbar, Muzaffer Nuri (abı)Kadir Fazıl, Şehit Nuri Zeydan, Felah Hüseyin, Necmettin Hüseyin (Mavı) Feridun Hüseyin, Vahit Fazıl, Nasrullah Ahmet, Şihap Ahmet (Goçlu-Kaleci), Mehdi Fehmi Kasap, Mehmet Allaverdi ve başkaları… Bu takımda yıllarca Kerkük Amatör Futbol Kupasını kazandılar. 1981’de Musul’da düzenlenen Kuzey Bölgesi Futbol Şampiyonasında 2’lik kupasını kazandı. Söylemeye değer ki, bu takımın idareciliğini Halil Bzok, İzzettin Hüseyin ve Faruk Namık Çaycı şahsiyetler üstlenmişlerdir.

 Futbol ’da Profesyonelliğe doğru…

Bir diğer merakı ise, oda Spordur; ortaokuldayken Spora başladı, Futbol, Atletizm Faaliyetlerinde başarı kaydetti. Futbolda; 1977 –1988 yılları arası Kerkük’ün Yıldız, Ümit ve A Karma takımlarında oynadı. Kerkük Petrol Şirketinin “Bir Haziran” Futbol takımını Irak’ın 1. ve 2. Futbol Liginde, Musul Üniversitesi karma takımını kaptanı olarak Musul Spor Kulübünü bir sezon 2.Ligde temsil etti. Ayrıca Kerkük’ün önde gelen amatör takımlarından sayılan ASİFA takımını uzun bir süre temsil etti. Spor hayatında onlarca Kupalar, Şampiyonalar, Takdir ve Madalyonlar kazandı.

Bir acı olay nedeniyle Sporu terk etmek zorunda kaldı. 1993’te Dünya Futbol Federasyonu FİFA tarafından Uluslararası Antrenörlük diplomasını başarılıyla kazandı. 1994’te de Irak Futbol Federasyonu tarafından Hakemlik diplomasını aldı.

Sunuculuk ile Spor merakı içinde garip bir duygu yarattı, o duygu ile Kerkük televizyonunda ilk defa olarak 1992–1995 yıllar arası Gençlik ve Spor Programını hazırlayıp sundu ve 1994 yılında da Bağdat Türkmence Radyosunda Spor Dergisi programını hazırlayıp sundu.

[1] Fırtına