Eğitimi

Eğitimi (Irak)

  • İlkokulunu “Şerkiye” de 1969 yılında başladı. O dönem Irak’ta eğitim Arapça idi. Ancak 24 Ocak 1970 tarihinde Irak Devrim Komuta Konseyi’nin 24’nolu kararıyla Türkmenlere verilen Kültürel Hakları kapsamında Türkmenlerin ilk kez kendi ana dillerinde eğitim görmelerine müsaade edildi. Dolayısıyla eğitim Arapçadan Türkmenceye dönüştürüldü. Şarkiye ilkokulun adı da Kerkük’ün ve Türkmenlerin tanınmış şairi “Hicri Dede” adıyla değiştirildi. Küzeci, 1 yıl Türkçe eğitim gördü. Daha sonra Irak rejimi tarafından Türkçe okullar kapatıldı. Eğitim tekrar Arapçaya döndü. 1974-1975 yıllarında İlkokulunu Hicri Dede okulundan mezun olarak başarıyla tamamladı.
  • Eğitimine “Müstakbel” ortaokulunda 1976 yılında başlayan Şemsettin Küzeci 1979-1980 eğitim yılında adı geçen ortaokuldan mezun oldu. Ancak, 1976 yılında Müstakbel ortaokulu ile Musalla Lisesi birleştirildi. Bir yıl “Saneviyet el-Musalla”da devam etti. 2. ve 3. Sınıflarını Müstakbel ortaokulunda okuyarak mezun oldu.
  • Lise eğitimine Ekim 1980 yılında Kerkük Musalla Lisesinde başladı. O tarihte Irak-İran Savaşı yeni başlamıştır. Şehri ve okulları hedef alan İran Savaş uçakları başta eğitim olmak üzere hayatın birçok yönünü felç etmiştir. Şemsettin Küzeci ailesiyle birlikte savaştan etkilenerek okulu terk edip Erbil’de yaşamaya başlamıştır. Savaşın bitmek bilmediğini anlayan aile tekrara Kerkük’e dönüp lise eğitimine Asmai Lisesinde devam etmiştir. Lise son sınıftayken okulunu Kerkük’ün en iyi liselerinden sayılan “Hikme” lisesine nakil olmuş 1983-1984 eğitim yılında o Liseden mezun olmuştur.
  • Üniversite hayatı Eylül 1984 tarihinde başlamıştır. Musul Üniversitesi Beden Eğitimi Fakültesine başlayan Şemsettin Küzeci üniversitenin Futbol takımının kaptanı olarak Bağdat’ta bir saldırı sonucu yaralandığı için 1987 yılında 3.Sınıf öğretimini dondurmuştur. Ardından sol bacağından iki ameliyat yaptıktan sonra 1989 yılında Üniversiteden mezun oldu.