Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği’nin Kongresi 2004’te Romanya’da yapıldı

Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği’nin Kongresi 2004’te Romanya’da yapıldı

Şemsettin Küzeci

Dünya Türk Gençleri Birliği’nin 4-11 Eylül 2004 tarihleri arasında Romanya’nın Köstence şehrinde yapılan Dünya Türk Gençler Birliği Kurultayı düzenlendi. Kurultay kapsamında Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği’nin de kongresi yapıldı. Bu kapsamda Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği’nin de kongresi yapıldı
 07 Eylül 2004 Çarşamba
Divan Başkanlığını DTGB Yürütme Kurulu Başkanı Ekrem Abdullayev tarafından yaparak, Birliğin çalışmaları hakkında övgüyle söz edildi. Daha sonra Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği’nin çalışmaları hakkında Birliğin Genel Başkanı Ekber Qoşalı Birliğin Azerbaycan’daki faaliyetlerini okumadan önce birliğin vefat eden 2 üyesi için Fatiha okundu. DKP güçleri tarafından 6 aydan beri tutuklu bulunan birliğin Türkmeneli üyesi Murat Ziya için girişimlerde bulunulmasını vurguladı. Birliğin çalışmaları hakkında bilgi veren Qoşalı:
“Bu güne kadar Birlik olarak 8 adet kitap yayınladık. 5 adet Antoloji Azerbaycan’da 3 kitapta Türkiye’de yayınladık. 2 adet büyük organizasyona imza attık. “1. ve 2. Uluslararası Fuzûlî Şiir yarışması ve Türk Dünyası Şiir Şöleni” Birliğin Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Genel Koordinatörü Şemsettin KÜZECİ’ nin ciddi, aktif çalışmalarıyla Türkiye’de gerçekleştirildi. Bu kongrede bazı tüzük değişiklerini sizlerle tartışıp karara bağlayacağız. Bu değişikleri birazdan Birliğimizin Genel Sekreteri Aygün Hasanoğlu tarafından sizlere sınılacaktır.” Şimdi ise Birliğin Genel Başkan’ın 1.Yardımcısı ve Uluslararası Genel Koordinatörü Sayın Şemsettin KÜZECİ’ ye söz veriyorum.
Şemsettin KÜZECİ: “Birliğimizin; 2000 yılından beri Türkiye’deki faaliyetlerinden söz etmeden önce bazı temsilciliklerin değiştirilmesini önermekteyim. Genel Koordinatör ile temsilcilikler arasındaki iletişim sıkıntılarına hatırlatmak istiyorum. 2000-2004 tarihleri arasındaki faaliyetlerimiz şunlardır:
DGTYB’ nin Uluslararası Koordinatörlüğü Eylül 2000 tarihinde Türkiye’de faaliyete başladı. İlk olarak 1. Fuzûli Şiir Yarışmasını, Yüce Erek Kültür Araştırma ve Fikir Birliği ile ortaklaşa Kasım-Aralık 2000’de Ankara’da düzenledi. Türk Dünyası ile dünya kültürü arasında köprüler kurmak ve dünyadaki sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmak DGTYB’nin ana amaçlarından biridir.
Yine “Türkün Sesi” adında DGTYB bülteni olarak Haziran 2001 tarihinde Ankara’da basılmıştır. Ayrıca, DGTYB Türkiye Şubesi 2003’te kurulduktan sonra, Kastamonu, Mersin, İzmir, Kayseri, İstanbul, Ankara, Afyon, Tokat, Isparta, Eskişehir illerinde Birliğin genç temsilcileri görev aldılar. Son olarak Kazakistan temsilciliği Ufuk TUZMAN tarafından kurulmuştur. 2.Uluslararası “FUZÛLİ” Şiir Yarışması faaliyetlerinde Birliğin Kazakistan Şubesi ciddi çalışmalara imza atmıştır. Ufuk TUZMAN’ın Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçilmesi dolayısı ile Kazakistan Cumhuriyeti Temsilcisi görevine Bekarıs ŞOYBEKOV seçilmiştir. Ayrıca Dünya Türk Gençleri Birliği çerçevesindeki Türk Cumhuriyetlerinde DGTYB’ nin bünyesinde bazı görev değişiklikleri de yapılarak, yeni temsilciler verilmiştir”.
2001-2004 yıllarında Birliğimiz tarafından Türk Dünyası Kültürüne Hizmet gösteren Kurum, Kuruluş ve bazı şahsiyetlere “Türk Dünyası Hizmet ve Takdir Ödülü” verildi
 1. Namık Kemal ZEYBEK, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, Devlet eski bakanı, 2001
 2. Anar RESULZADE, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı, Yazar, 2001
 3. Yavuz Bülent BAKİLER, Şair Yazar, Türkiye, 2001
 4. Abbas ABDULLAH, Şair Yazar, Azerbaycan, 2001
 5. Erdoğan ASLIYÜCE, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı. İstanbul, Türkiye, 2001
 6. Turhan TOPÇUOĞLU, Kastamonu Belediyesi Türkiye, 2001
 7. Yahya AKENGİN, Türksav Vakfı, Ankara, Türkiye, 2001
 8. Irak Türkmen Cephesi- Türkiye Temsilciliği, 2001
 9. M.Halis BOZKUT, Gönül Köprüsü Programı OTV Ankara, Türkiye 2002
 10. Murat İNCE, Duygu Adamıyla Şiirli Dakikalar Programı OTV Ankara, Türkiye 2002
 11. Prof.Dr.İsa ÖZKAN, G.Ü.TÖMER Başkanı, Türkiye 2002
 12. Doç. Dr.Rasim ÖZYÜREK, Bilkent Üniversitesi, Türkiye 2002
 13. Sedef BAŞBUĞU, TRT Pencere programı yapımcısı, Türkiye 2002
 14. Dr. İsa KAYACAN, Gazeteci Yazar, Türkiye, 2002
 15. Isparta Valisi, Türkiye, 2002
 16. Isparta Göller Bölgesi Şair ve Yazarlar Derneği, Türkiye 2002
 17. Nebi XEZRİ, Şair, Azerbaycan, 2002
 18. Rıza AKDEMİR, Emekli Vali, Şair, Türkiye, 2002
 19. Şair Hüseyin YURDABAK, Şair Türkiye, 2002
 20. Dr. Bekir MUTLU, Şair, Türkiye, 2002
 21. Sapanca Belediye Başkanı, Türkiye 2003
 22. Abdurrahim TÖLENDİYEV, Kazakistan, 2003.
 23. M.Atilla MARAŞ, AKP Şanlıurfa Milletvekili, Şair Yazar, 2004
 24. Başkent Şiir Akşamları programı, Ankara, Türkiye, 2004
 25. Ahmet Tufan ŞENTÜRK, Şair Yazar, Türkiye, 2004
 26. Toksav Vakfı, Tokat Valisi.Tokat, 2004
 27. Serdar TUNCEL, Gece de bir gün TV program, KANAL A, Türkiye, 2004
DGTYB üyeleri, Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenen kültürel etkinliklere katılıp, katkıda bulunmuştur. Ayrıca, DGTYB adına 2004 yılında Türkiye’de 3 kitap yayınlanmıştır. Yazar Muhittin ARAR’ın “Ağlaşma Nöbeti” (Roman), “Doğu-Batı Çizgisinde” (Deneme) ve Ercan GÜNDÜZ’ün “Gönül Sarayı” şiir kitabı.
Şemsettin KÜZECİ’den sonra birliğin genel sekreteri Aygün HASANOĞLU Birliğin Tüzük değişikliklerini tartışmaya açtı. Teşkilatın şeması gündeme geldi. Oy birliğiyle tüzük değişiklikleri kabul edildi.
Daha sonra Birliğin Başkanı Ekber Qoşalı’nın önerisi üzerine DTGB Yürütme Kurulu Başkanı Ekrem Abdullayev tarafından Şemsettin KÜZECİ ile Resmiye SABİR Hizmet Diploması ile ödüllendirildiler. Ardından bir yıllık için yeni başkan, yönetim ve denetleme kurulu ile diğer temsilciliklerin seçimine gidildi.
Oy birliğiyle Ekber Qoşalı Birliğin Başkanı olarak seçildi. Şemsettin KÜZECİ Başkanın 1. Yardımcısı ve Uluslararası Genel Koordinatör görevine tekrar seçildi. Diğer yönetim kurulu üyeleri aşağıda gösterilmiştir.
Yönetim Kurulu:
 1. Ekber QOŞALI DGTYB Başkanı
 2. Şemsettin KÜZECİ Başkanın 1. yardımcısı ve Uluslararası Genel Koordinatörü
 3. Ufuk TUZMAN Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcısı
 4. Valeri LİKOTSEV Başkan Yardımcısı
 5. Aygün HESENOĞLU Genel Sekreter
 6. Ilgar ILKIN Meclis Başkanı
 7. Arzu BAYRAMLI Meclisi Üyesi
 8. Nergis CABBARLI Meclisi Üyesi
 9. Revan TOHIDOĞLU Meclisi Üyesi
Denetleme Kurulu
 1. Resmiye SABİR Başkan
 2. Namık Haci HAYDARLI Üye
 3. Noyzalı ELİYEV Üye                                                                                                         Kerkük Gazetesi, 2004