Türkmenler, Azerbaycan’da düzenlenen 11. Türk Dünyası Kurultayına katıldı

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Türkmenler, Azerbaycan’da düzenlenen 11.Türk Dünyası Kurultayına katıldı

Şemsettin Küzeci

11.Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve işbirliği Kurultayı, 17-19 Kasım 2007 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Başkenti Bakû’de düzenlendi.

Türk devlet ve toplulukları dostluk, kardeşlik ve işbirliği Vakfı ile Azerbaycan Diyasparası tarafından düzenlenen kurultayın açılışı, Bakû şehri Gülistan Sarayı’nda yapıldı.

Açılış konuşmasını, Azerbaycan Diyaspara Bakanı Nazım İbrehiova ile Türk devlet ve toplulukları dostluk, kardeşlik ve işbirliği Vakfı Başkanı Prof. Dr. Abdulhaluk Çay yaptı. Kurultayın ilk defa olarak Türkiye dışında, Azerbaycan’da yapılması, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyevi’in girişimleri gerçekleşmiştir.

Protokol konuşmaları Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in konuşmasıyla başladı. Aliyev konuşmasında; Türkiye ile Azerbaycan ve Türk dünyasının öneminde değindi. Bağımsızlık, en zengin varlılıktır… Bu kurultayın Azerbaycan’da yapılması öncelikli hedeflerimizden dünya birliğine katkı sağlamaktır.

Ayrıca, Aliyev: Karadağ- Ermeni soykırımının nedeniyle yüzlerce insanımız katledilmiş ve BİR milyon Azerbaycanlı göçmen durumuna düşmüştür. Ne hikmetse bu olayları dünya görmek istemiyor. Dedi

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ise, konuşmasında: başta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olmak üzere kurultayın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Aşkabat’tan Taşkent’e, Buhara, Semerkant, Almatı, Bişkek, Lefkoşa, Gümülcine, Ankara ve Kerkük’e selam söyleyerek konuşmasına başladı. Bütün insanlığın mutluluğu için kurultaydan huzur, adalet, merhamet ve hakkaniyet sesinin yükselmesi temennisinde bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise, Türk Dünyasının bütünleşmesinin, toparlanıp koordine olmasının KKTC’ye de destek olarak yansıyacağını belirterek, “Türk Dünyasının desteği, Kıbrıs Türkünün sorunlarının çözümünde en büyük destek olacaktır” dedi

Türk dünyasının 50 bölgesine kurultaya katılan 1000 civarında delege, Bürokrat, Bakan, Milletvekili, Siyasi Parti Başkanları, sivil Toplum Kuruluşları ve 100 civarında basın mensubunu arasında Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Dr. Sadettin Ergeç’in başkanlığında Fevzi Ekrem Terzi, Kenan Şakır Üzeyirağalı, Dr. Mustafa Ziya, Şemsettin Küzeci’den oluşan bir heyet Irak Türkmenlerini temsil ederek kurultaya katıldılar.

Kurultayın 2. gününde Uluslararası ilişkiler ve Medya İletişim komisyonu, İktisadi, Ticari, Mali İlişkiler ve Turizm komisyonu, Dil,-Kültür Komisyonu, Toplum Yönetimi ve Hukuk komisyonum, Eğitim ve Bilim komisyonu, Gençlik komisyonu çalışmalarıyla devam etti. Kurultayın son gününde Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı bir konuşma Süleyman Demirel bir önemli konuşma yaparak, Kurultayın birincisinden 11.sine kadar bir genel değerlendirme yaptı. Kurultay sonunda Kurultay katılımcıları tarafından hazırlanan ve oybirliğiyle kabul edilen “Sonuç Bildirgesi” TÜDAV Vakfı başkanı prof. Dr. Abdulhaluk Çay tarafından okundu.

Türk dünyasından Türkmenlere büyük destek

17–19 Kasım 2007 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakû’de düzenlenen 11. Türk devlet ve toplulukları dostluk, kardeşlik ve işbirliği kurultayına Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Türkmen Milletvekili Dr. Sadettin Ergeç’in Başkanlığında bir heyetle katılan Türkmenler, Irak’ta, Türkmeneli’nde hayat mücadelesi veren Türkmenlerin meselesini dile getirdiler.

Uluslararası ilişkiler ve Medya İletişim Komisyonuna katılan Irak Türkmen cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Dr. Sadettin Ergeç: “Irak Türklerinin yaşadığı baskı ve zulümlere dikkat çekti. Türk dünyasından manevi destek beklediklerini kaydeden Ergeç, kurultayın, Türk birliğini sağlamak adına önemli katkıları olduğunu söyledi. ”Ayrıca Kerkük Referandumu ile son gelişmeler hakkında komisyon katılımcılarına önemli bilgiler verdi”. Irak Türkmenleri ve ITC Başkanı Dr. Sadettin ERGEÇ Azerbaycan Basının ilgi odağı olurken Türk dünyası tarafından da büyük ilgiyle karşılandı. Azerbaycan yetkilileri Irak Türkmen Cephesine ve Türkmenlere her zaman destek olacaklarını söylediler.

ITC Başkalığında Türkmen heyetinin resmi temasları

11.Türk dünyası Kurultayına katılan ITC Başkanı ve Türkmen Milletvekili Dr. Sadettin ERGEÇ ve Beraberindeki heyet Azerbaycan yetkilileri ile bir dizi temaslarda bulundular.

Önce, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Esatov; ITC Başkanı Türkmen Milletvekili Dr. Sadettin ERGEÇ ve Türkmen Milletvekili Fevzi Ekrem Terzi’yi makamında kabul etti. Azerbaycan Parlamenterler ile Irak Parlamenterler arsında dostluk ilişkilerin pekiştirmesi amacıyla Azerbaycan’da da bir dostluk gurubunu kurulması kararlaştırıldı.

Irak Türkmenlerinin uğradıkları haksızlıklar ve Kerkük üzerinde oynanan kirli oyunları hakkında Türkmen heyeti tarafından Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Esatova’ya bilgi verdiler.

Öte yandan ITC Başkan Dr. Ergeç’in başkanlığında Türkmen heyeti Azerbaycan temaslarını sürdürerek, Azerbaycan Milli Eğitim Bakanı Misir Mardanova ile de bir araya geldiler. Millî Eğitim Bakanlığında gerçekleşen ziyarette, Irak Türkmen Öğrencilerini Azerbaycan’da tahsil görmeleri ele alındı.  Azerbaycan ile Irak Türkmenleri arasında bu önemli çalışmanın bir an önce gerçekleştirilmesi masaya yatırıldı.

Kerkük Gazetesi, 2007