Irak Türkmenleri, Kastamonu’da Düzenlenen 4. Türk Dünyası Günlerine Katıldılar

Dünya’da 300 Milyon Türk insanlarının temsilcileri 4. Türk Dünyası Günlerinde Kastamonu’da buluştu. Ulu Önder Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi ve Şapka İnkılabının 75. yıl münasebetiyle düzenlenen törenler Türk Dünyası Günleri Görkemli geçti.

Irak Türkleri ise yine her zaman olduğu gibi aktif bir şekilde Türkmen Cephesi Türkiye temsilciliği Enformasyon sorumlusu olan Şemsettin KÜZECİ Heyet başkanlığında öğrenci birliği başkanı Soran İLHANLI, Afşin CELAL, Diler KASAP, İhsan ERBİLLİ, Kasım GECEYATNAZ, Ersen MUHAMMET ve Küçük Türkmen kızı Aybeniz KÜZECİ etkinliklere katıldılar.

Irak Türkmen Cephesi tarafından “Irak’ta Türk Varlığı” konulu resim sergisi Kastamonu valisi Enis YETER ve Kastamonu Belediye Başkanı Turhan TOPÇUOĞLU tarafından açılarak Irak Türkmenlerinin dramı Türk Dünyasında dile getirdi ve katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Aynı zamanda Gazi Üniversitesi Meslek Eğitimi Fakültesi El Sanatları Eğitim bölümü Dekoratif Ürünler Ana Sanat Dalı Öğretim Görevlileri Meral Erkan ve İlknur Ertuğrul tarafından Geleneksel Başlıklardan oluşan bir sergi düzenlendi. Ressam &Hattat Hüseyin BALIM ise güzelim yazılarıyla insanları başka aleme götürdü.

Şair Orhan Şaik Gökyay’ın anısına düzenlenen Şiir akşamına çeşitli ülkelerden gelen şairler katıldı. Türkmenlerden ise Şemsettin KÜZECİ ve Diler KASAP katıldı.

Türk Dünyası Günlerine katılımcıları için Kastamonu belediyesi tarafından planlı programlar hazırlanmıştı ve gerçekten de Kastamonu Belediye Başkanı Turhan TOPÇUOĞLU ve Başkan yardımcısı Mehmet SAYAN büyük çabalar harcadılar ve misafirperver olan Kastamonulular başkanlarıyla birlikte gece gündüz demeden Türk Dünyası günlerine katılanları sevinçle ağırladılar. Bunların yanında da Gazeteci & Yazar Kemal ÇAPRAZ Etkinliklerde büyük rolü olmuştu ve her zaman olduğu gibi yüksek performans göstererek planlanan programları Emin ÇAPRAZ ile gerçekleştirdiler.

Kapanış töreninde Irak Türkleri heyeti tarafından Kastamonu valisi Sn. Enis YETER, Kastamonu belediye başkanı Sn. Turhan TOPÇUOĞLU ve Gazeteci, Yazar Sn. Kemal ÇAPRAZ’A Irak Türkmen Cephesinin Plaketleri verildi.

Şemsettin Küzeci

Ankara, 27 Ağustos 2000